Ne İşe Yarar

B vitamini Eksikliği Bel Ağrısı Yapar Mı ?

B vitamini Eksikliği Bel Ağrısı Yapar Mı ?

Uzun süredir bir bel ağrısı problemi yaşıyor olabilirsiniz. Peki bel ağrısının üzerinde ki etmenlerden birisi de B vitamini eksikliği olabilir mi ?
Kesin olmamakla birlikte belki de yaşadığınız sırt ağrısının sebebi yeteri kadar b vitaminine sahip olmadığınız olabilir. Burada esas soru b vitamini eksikliği bel ağrısı yapar mı ? Yerli ve yabancı kaynaklardan
yararlanarak oluşturduğumuz bu makalede sizleri bilgilendirmek amacını taşıyoruz.

B Vitamini Eksikliği Bel Ağrısı İlişkisi

Amerikada hizmet veren Kayropraktik derneğinin yaptığı bir araştırmada yetişkinlerin özellikle çalışanların yaklaşık % 50’nin sene içerisinde en az bir kere
bel ağrısı çektiğinin sonucunu ortaya koymuştur. Bel ağrısının yaşanıyor olması günlük hayatı olumsuz etkiler bunun yanı sıra , bazı insanlarda sakatlığa, kaygı duymasına ve hatta stres ile birlikite depresyona neden olabilir.
Sırt ağrınız varsa ve kalıcı olduğunu düşünüyorsanız. B vitamini kullanmadan önce tedavi için doktora görünmenizde fayda var. Fakat B vitamini özellikle B 12 vitaminini sırt ağrısına karşı tedavinin bir parçası olarak görebilirsiniz.

Günlük B12 ihtiyacınızı merak ediyor musunuz? B12 ve diğer vitaminlerin günlük gereksinimlerini https://www.neiseyariyor.com/vitamine-ne-kadar-ihtiyacimiz-var/ içeriğimizden okuyabilirsiniz.

İtalyan Üniversitesinde araştırmacılar sürekli bel ağrısı çekenler üzerinde B 12 ‘nin etkilerini araştırmak için bir araştırma yaptılar. Bel ağrısından şikayetçi olan 60 gönüllü üzerinde yapılan bu araştırmada
gruba B 12 vitamini enjeksiyonları ve ilaçlar verildi. Araştırma sonucunda gönüllü deneklerin çoğunun bel ağrısı düzeyinin hissedili derecede azaltığı belirlendi. Yani bel ağrısı üzerinde B vitaminleri iş yaradığı ortaya konmuş oldu.
Tabi bu araştırma tüm bel ve sırt ağrılarına karşı bu vitaminin iyi geldiği anlamına gelmemektedir. En doğru tedavi yöntemi hekim kontrolünde yapılmalıdır. Eğer B vitamininden kaynaklı bir bel ağrısı olsa bile
bu vitaminin nasıl ve kaç doz alınacağına hekim karar vermelidir.

Hengi B Vitaminleri Ağrıyı Azaltır.

Yine yapılan bir araştırmada denek hayvanları kullanılmıştır. Bu hayvanların önce bel ağrısı duymaları için çalışmalar yapılmış insan durumuna geldiğinde ise B grubu vitaminleri verilmiştir.
Daha sonra denek hayvanlarına B1 ( tiamin ) , B6 (piridoksin) ve B12 (siyanokobalamin) vitaminlerini enjekte etti. Daha sonra görüldü ki ağrı şiddetinin yarım saat ile bir saat arasında azaldığı görüldü. Etkisinin ise 6 – 12 saat sürdüğü gözlemlendi.

B vitaminine ne kadar ihtiyacınız var ve günlük kaç doz almalısınız gibi soruları doktorunuza sormalısınız. Sitemiz de B2 Vitamini hakkında bir makale hazırladık dilerseniz okuyabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.