Ne İşe Yarar

Boyun Tutulması Evde Nasıl Geçer

Boyun Tutulması Evde Nasıl Geçer


Boyun tutulması birçok hastalığın habercisi olabileceği gibi yanlış bir hareket ve yanlış duruş pozisyonlarından kaynaklı tutulabilir. Boyun tutulmasına ne iyi gelir sorununun yanıtını ayrıntılı bir şekilde anlattığımız yazımızda masaj ve doğru hareketler ön plandadır. Boyun tutulması evde nasıl geçer hakkında bir kaç bilgiyi sizlerle paylaşıyoruz.

Televizyon izlerken, masa başında iş yaparken, koltukta uyurken yada kullandığınız yastıktan dolayı boyun ağrıları oluşabilir. Boyun hareketlerinizde ciddi bir kısıtlama, şiddetli ağrı yada yaşam kalitenizi etkileyen semptomlar varsa bu konuda mutlaka uzman bir doktora görünmelisiniz.

Boyun Tutulması Evde Nasıl Geçer

Ağrı Kesici Alınabilir:

Hafif boyun ağrılarında alabileceğiniz ağrı kesiciler boyun bölgesinde rahatlama sağlayarak ciddi bir şey yoksa iyileşme sağlayabilir. Masaj veya ovma sonrasında hala boyun ağrısı yaşıyorsanız hafif içerikli bir ağrı kesici gece rahat uyumanıza yardımcı olabilir.

Boyun Egzersizleri Yapmak:

Boynunuzla bilinçli olarak zorlamadan uygulayacağınız egzersizler boyun ağrılarının hafiflemesine yardımcı olabilir. Bunun için;
Boyun önce aşağıya sonra arkaya doğru hafif baskı yaparak hareket ettirilmelidir. 15 kez tekrardan sonra aynı işlemi sağa ve sola doğru çevirerek yapın. Boynunuzda rahatlama hissederseniz birkaç saat ara ile aynı hareketleri tekrarlayabilirsiniz.

Boyuna Masaj Yapmak:

Boyuna iyi gelen ve kasları rahatlatan kremler yada nane yağı gibi doğal ürünlerle boyna yavaş hareketlerle masaj yapılabilir. Masaj yaptıktan sonra ütü yardımı ile küçük bir havluyu ısıtın ve ağrıyan bölgeye koyup bekletin. Sıcak uygulaması kremin cilde daha çok etki etmesini sağlayacağı için iyileşme hızlanır.

Soğuk Kompres Uygulamak:

Boyun bölgesine uygulayacağınız soğuk kompres ağrının dağılarak hafiflemesine yardımcı olur. Bunun için evde su torbalarının içine soğuk su ekleyip ağrıyan alana 15 – 20 dakika kadar uygulayın. İsterseniz bu uygulamayı normal bir buz kabını havluya sararak da uygulayabilirsiniz. Bunun buzluğunuzda olan donmuş gıdalardan da yararlanabilirsiniz. Oldukça etkili olacaktır.

Boyunluk Takılabilir:

Yumuşak boyunluk kullanımı için ortepedik ürünler satan dükkanlardan temin edebilirsiniz. Yumuşak olarak alacağınız boyunluk uygulaması bazı hareketlerin kısıtlanmasını sağlayacağı için çok kullanılması boyunda tutulmalara neden olacağı için tavsiye edilmez. Aşırı bir ağrınız varsa öncelikle bu konuda bir hekime görünmenizi tavsiye ederiz.

Kremler Ağrıyı Azaltır:

Kas gevşetici kremler ve ağrı kesici kremler boyun ağrılarının azalmasında yardımcı olur. Boyuna masaj yaparak yedirilen ağrı kesici kremler çok fazla güç uygulamadan ve bastırmadan boyuna yedirilir. Krem sürdüğünüz bölgelere ardından havluyu ütü ile ısıtıp boyun bölgenize uygulayın ve sabaha kadar bu şekilde yatın.

Spor Yapmayın:

Spor yapmak yanlış hareketlere neden olabilir ve ağrıyan boynunuzun ağrısının tetiklenmesine neden olabilir. Boyun bölgesi ağrırken yüzme, mekik, barfiks gibi boyuna zarar veren hareketlerden kaçınmalısınız.

Boyun Ağrılarına Bitkisel Yöntemler

Epsom Tuzu:

Küvetinizi ılık suyla doldurup içine 2 su bardağı epsom tuzu ekleyin ve suda eritip yarım saat süre ile bu suya tüm vücudunuzu sokun. Epsom tuzu ağrıların hafiflemesine yardımcı olur.

Kedi Otu Tozu:

Kedi otu tozu ile yapacağınız boyun masajı boynun gevşeyerek rahatlamasını sağlar. sakinleştirici etkisi bulunan kedi otu tozunu bayır turpu ile harmanlayarak da uygulayabilirsiniz.

Zeytinyağı Uygulayın:

Zeytinyağı tek başına mikro besin desteğidir. Hem içerden hem de dışarıdan çok sağlıklı olan zeytinyağı ile ağrıyan bölgeye zorlamadan masaj yapılabilir. İlk seferde geçmezse gün içinde 3 – 4 saatte bir birkaç damla elinize alarak yedirebilirsiniz.

Havlıcan ve Zencefil İçin:

Kesin olmasa da bazı bitki uzmanlarının havlıcan bitkisinin kaynatılıp içilmesi boyun ağrılarının iyi geldiği bilinir. Zencefil çayı da havlıcan gibi boyun ağrılarının azalmasını sağlayan bitkidir.

Boyun Tutulması ile İlgili Sorular

Bu bölümde sizlerden gelen ve en sık olarak dile getirilen soruları aktarıyoruz. Sizde aklınıza takılan soruları yorum kısmından bize ulaştırabilirsiniz. En yakın güncellemede bu soruların arasında kendi sorunuzu göreceksiniz.

Boyun tutulması nedenleri ?

Genel olarak günlük yaşam içerisinde yapılan ters hareketler boyun tutulmasına neden olabilir. Televizyon izlerken , masa başında iş yapılırken , koltukta uyurken , yastıkla ile ilgili sıkıntılardan yada klima vs gibi önününde uzun süre kalmaktan dolayı boyun ağrısı oluşabilir. Bazı durumlarda ise boyun tutulması bir hastalık habercisi olabilir.

Boyun tutulması ağrısı nasıl olur ?

Genel olarak günlük hayatı olumsuz yönde etkiler. Özellikle sağa veya sola hareket edilmesi sırasında ağrı oluşabilir. Ayrıca durduk yere de ayrı yapabilir.

Boyun tutulması için krem tavsiyesi

Ağrı kesici veya kas gevşetici kremleri kullanabilirsiniz. Bu kremler bir süreliğine de olsa sizin rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

Boyun tutulması hamilelik belirtisi mi ?

Hamilelik belirtileri arasında böyle bir belirti bulunmuyor. Gebelik için diğer daha net belirtilerin gözlenmesi gerekir.

Boyun tutulması ısı bandı işe yarar mı ?

Evet belirli bir süreliğine de olsa ısı bantları işe yarar. Fakat uzun süreli kullanımlarda cilt tahrişine neden olmaktadır.

Boyun tutulaması kaç günde geçer ?

Maalesef belirli bir süresi yok fakat boyun tutulamaları uzun sürebiliyor. Tam olarak boyun tutulmasının geçmesi 10 günden fazla bile olabiliyor.

Boyun tutulması olanlar nasıl yatmalı ?

Boyun bölgesinin desteklenmesi gerekiyor. Boşlukta bırakılan boyun daha şiddetli şekilde ağrıya neden olabilir. Ayrıca iyileşme sürecü daha da uzayabilir.

Boyun tutulması spor yapabilir mi ?

Boyun tutulması süresince spordan uzak durulması tavsiye edilmektedir. Tam olarak iyileşmeden sonra tekrar spora başlanılması daha doğru bir davranış olacaktır.

Boyun tutulması sıcak havlu iyi gelir mi ?

Ütü ile ısındırılan havlu boyun bölgesine belirli bir süre tutulmaktadır. Bu yöntemi yapanlar genel olarak belirli bir süre de olsa rahatladıklarını belirtiyorlar.

Boyun tutulması ve kol ağrısı ne anlama geliyor ?

Boyun tutulması ile birlikte kol ağrınız varsa bir doktora görünmenizde fayda var. Böyle durumlarda hekimler boyun düzleşmesi olabileceğini belirtiyorlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.