Ne İşe Yarar

Kedi Otu Ne İşe Yarar Kapsül ve Bitkisi Bilgileri

Kedi Otu Ne İşe Yarar Kapsül ve Bitkisi Bilgileri

Kedi otu hakkında bilgiler yayınlayacağımız bu yazımızda öncelikle ; kedi otu nedir ve ne işe yarar , kapsülü faydaları ve zararları ile ilgili bilgiler.
Bir çok şekilde tüketilen bu bitki çay olarak tüketilebilir, veya kapsül şeklinde olanlarını günlük alabilirsiniz. Fakat tüm bunlardan önce bu şekilde tüketilmesinin her hangi bir tedavi özelliği olmayacağını bilmelisiniz.

Kedi Otu Ne İşe Yarar

Kedi otu bitkisi ile elde edilmektedir. Çeşitli rahatsızlıklar için kullanılmaktadır. Fakat doktor bilgisi ve önerisi doğrultusunda kullanılması gerekebilir. Kedi otu bitkisi en çok uyku bozukluğu şikayetlerinin yanı sıra uykusuzluk sorunu yaşayanlar tarafından kullanılmaktdır. Özellikle uyku hapı kullananların bu hapın etkisinin yavaş yavaş geçmesi ile birlikte bir tablet uyku hapı yerine kedi otu kullanmaktadır. Yerli kaynaklarda elde edilen bilgilerin yeterli olmadığını bu nedenle yabancı kaynaklardan faydalandığımızı belirtmeliyiz.

Ayrıca sinirsel astım, baş ağrısı , migren ve mide rahatsızlıklarında kullanıldığı bilinmektedir. Kısaca anksiyete ve psikolojik strese bağl rahatsızlıklara iyi geldiği iddia edilmektedir. Kedi otu kas ve eklem ağrıları için kullanılmaktadır. Kadınların menopozla ilgili olarak ani sıcak basmaları için de kullanılabilir denilmektedir.
Bazı durumlarda banyo suyuna kedi otu eklenmektedir. Huzursuzluk ve uyku bozuklukluklarına yardımcı olmak için banyo suya eklendiğini belirtmeliyiz.

Kedi Otu Nasıl Kullanılır

Öncelikle faydaları konusunda uykusuzluk konusunda etkili olduğu bilinmektedir. Bu nedenle diğer faydaları için kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Kullanım konusunda da uyku problemi yaşayanlar için kullanı şekli bildirilmiştir.
Kedi otunu yatmadan önce 30 dakika ile 2 saat önce alabilirsiniz. Çeşitli karışımlar ile tüketebilirsiniz. Limon balsamı ile tüketilebilir veya doğrudan çay şeklinde demlenip demlenebilir. Beyin ve sinir sistemi üzerinde sakinleştirici özelliğinin yabancı kaynaklarad sık sık vurgulandığını belirtmeliyiz.

Sitemizde bir çok bitkinin ne işe yaradığı hakkında bir çok makale bulunuyor. Bunlardan biriside Kantaron Yağı Ne İşe Yarar makalemizdir.

Kede Otunun Yan Etkileri ve Uyarılar

Bitkisel olarak biliniyor. Tüm bitkisel ve doğal olan çay ve kapsüllerin yan etkilerinin olmayacağı anlamına gelmemelidir. Bazı insanlarda baş ağrısı , tedirgilik ve hatta aksine uykusuzluk gibi yan etkilere neden olabilir. Yüksek dozlarda kedi otunu tüketenler sabahları kalkığında halsiz hissedebilirler. Bu bitkiyi kullandıktan sonra dikkat gerektiren işlerden kaçınmak en doğrusu olacaktır.


Yan etkileri azaltmak için birden bırakmak yerine yavaş yavaş azaltıp bırakmak daha faydalı olabilir. Sık sorulan soruların başında alerji yapar mı ? kişiden kişiye göre değişebilir böyle bir yan etki görüldüğünde bırakılmalıdır.

Hamileler veya şüphesi olanlar kullanmamalıdır. Bunun yanınd emziren annelerin kaçınması gereklidir daha doğrusu güvenlik için kullanmamak en iyi yol olacaktır. Kronik hastalığa sahip olanlar kullanmaya başlamadan önce takibini yapan doktordan onay almalı veya kullandığını belirtmelidir. Aksi halde sürekli kullandığı ilaçlar il bir etkileşim söz konusu olabilir.

Yukarıda belirttiğimiz gibi kedi otu merkezi sinir sistemini yavaşlatır. Anestesi ve ameliyat sırasında kullanılan diğer ilaçlarında merkezi sinir sistemi üzerinde etkili olduğu biliniyor. Bu şekilde zararlı olabileceği bilgisi bulunuyor. Zamanlanmış bir ameliyat öncesinde en az iki hafta önceden kullanmayı bırakmalısınız. Böyle bir durumda doktora bilgi vermelisiniz.

Kedi otu bitkisini kullananlar yorumlarını sitemize bırakabilirler. Aklınıza gelen tüm soru ve görüşlerinizi bize yorum olarak yazabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.