Ne İşe Yarar

Burunda Siyah Noktalardan Kurtulma

Burunda Siyah Noktalardan Kurtulma

Büyük kesim tarafından çok fazla şikayet edilen ve en çok sorulan burnumdaki siyah noktalardan nasıl kurtulabilirim için en doğru cevaplar aranmaktadır. Burnunda ki siyah noktalardan rahatsız kişiler her hangi bir katkı, ilaç vs kullanmadan kurtulabilir mi? Burnumdaki siyah noktalardan nasıl kurtulabilirim sorusuna yanıt arayanlar yaptıkları araştırmalar sonrasında farklı yöntemler bulmaktadır. Bu yöntemlerin hepsi istenilen sonuçları elde etmeye yardımcı olmayabilir. Uygulanan bu yöntemlerin hepsi sağlık bakımından uygun olmayabilir. Burunda siyah noktalardan kurtulma yolları makalemizde mevcut peki siz siyah noktalardan kurtulmak için neler yapıyorsunuz yorumlarınızı bekliyoruz.

 Siyah Nokta Nedir?

Genel olarak hem kadın hem de erkek cildinde meydana geliyor. Siyah noktalar bir çeşit akne türü olmaktadır. Yüzde çok fazla oluşan bu akneler yoğun olarak buru kısmında yer almaktadır. Ayrıca bu siyah noktalar sadece burun ve yüzde görülmez. Vücudun farklı bölgeleri olan sırt, göğüs, omuzlar, kollar gibi yerlerde görülmesi mümkündür.

Siyah Noktaların Oluşma Nedenleri?

Ciltte yer alan foliküllerde tıkanmalar meydana gelmesi durumunda siyah noktalar oluşmaktadır. Her folikül bir kıl ve yağ üreten bir yağ bezi içermektedir. Buna sebum denilmekte olup cildin yumuşak olmasına yarımcı olmaktadır. Ölü ciltler ve yağlar cilt folikülüne açılan boşlukta toplanmaktadır ve komedon adı verilmektedir. Bu folikül açıklığı üstünde yer alan cilt kapalı kalırsa beyaz nokta olarak adlandırılmaktadır. Cilt açıldığında ise havaya maruz kalacak ve siyah nokta meydana gelmektedir.

Burunda Siyah Noktalardan Kurtulma

Siyah noktaların temizlenmesi için pek çok farklı tedavi yöntemler bulunmaktadır. Tedavi yöntemleri siyah noktaların çokluğuna ve diğer cilt sorunları ile birlikte olmasına bağlı olarak değişmektedir. Siyah noktaların yok edilmesi için ;dermotozmetik ürünler, reçeteli ilaçlar, mikrodermabrazyon, kimyasal peelingler, lazer ve ışık terapisi ile kurtulmak mümkün. Fakat el ile temizleme gibi farklı yöntemdebulunmaktadır.

Burunda Bulunan Siyah Noktalar Nasıl Geçer?

Burun üzerinde yer alan siyah noktaların temizlenmesi için doğal maskeler istenilen sonuçları almaya yardımcıdır.
Eczane ve kozmetik alanlarda satışı yapılan burun bantlarını uygulayabilirsiniz. Burun bantları öncesinde buhar banyosu yapılarak gözeneklerin genişletmesi sağlanabilir ve siyah noktaların daha kolay bir şekilde çıkmasını sağlamak mümkün olacaktır. Siyah noktaları temizleme işlemleri olarak düzeni yıkama, yağsız ürünler kullanımı, peeling ürünlerinin kullanımının yanı sıra yastık kılıflarını çok sık değiştirmek uygun olacaktır.

Sitemizde daha önce yayınlanmış bir makalemizde kuru ciltler için önerileri paylaşmış bulunuyoruz. Sizde kuru bir cilt sahibiyseniz mutlaka içeriğimize göz atınız; https://www.neiseyariyor.com/kuru-cilt-icin-5-oneri/

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.