Ne İşe Yarar

Kuru Cilt İçin 5 Öneri Tavsiyesi

Kuru Cilt İçin 5 Öneri Tavsiyesi

Bazı kişilerin cilt yapıları diğer insanlara göre kurumaya daha yatkın olabiliyor. Uygulayacağınız bazı yollar ile kuru cilt rahatlayabilir. Bu yazımızda kuru cilt için 5 öneri sizler ile paylaşacağız. Sizde kuru bir cilt sahibiyseniz yaptığınız işlemleri bize yorum olarak yazabilirsiniz.
Kuru cilt bir kaç nedene dayanabilir. Günlük kullanılan sert sabunlar, sıcaklık, nemdeki değişiklikler, egzama kuru cilt için bir neden oluşturabilir.

Bir çok durumda evde yapılan bazı uygulamalar ile kuru ciltten kurtulmanız mümkün olabiliyor. Bazı durumlarda ise hiç bir şey yapmadan sadece günlük yaşam içerisinde küçük değişiklikler yaparak kuru cildinize veda edabilirsiniz. Ama öncelikle günlük yaşam içerisinde kuru ciltde sebebiyet veren durumlar neler olabilir .

Cilt Neden Kuruyor

Cilt kendine özgü bir yağ üretir. Bu yağa verilen isim sebumdur. Cilt gerektiğinden fazla yağ üretirse sivilce ve akneye yol açabilir. Fakat sebum cilt için gereklidir. Bir miktar sebum bulunması cildi nemli tutar ve hücreleri enfeksiyondan korumaya destek olabilir.
Aksine ise sebum oluşturmayan ciltler ise kuru olarak nitelendirilmektedir.
Kuru cilt kaşıntıya neden olabilir, pürüzlü görülebilir veya kırmızı lekeler ortaya çıkabilir.

Kuru cilt için olası bazı nedenleri sizler için sıraladık ;

  • soğuk hava
  • kuru hava
  • cildi aşırı yıkamak
  • sabun veya diğer sıvı ürünlerde bulunan kimyasallara maruz kalmak
  • ph
  • çeşitli cilt hastalıkları
  • şeker hastalığı
  • sigara tüketimi
  • doğrudan güneş ışığına maruz kalmak

Yukarıda ki nedenlere bağlı olarak cildiniz kuruyabilir. Kuru ciltler bir kaç farklı yöntemle tedavi edilebilir. İyi bir tedavi yöntemi için cilt kuruluğuna neden olan durumları ve ne kadar etkili olduğunu öğrenmek gerekir

Kuru Cilt İçin 5 Öneri

1. Günlük Nemlendirin

Merhem , krem gibi nemlendiriciler cildin su tutmasına olanak sağlar. Kuru cilt sahipleri günlük olarak nemlendirici ile fayda sağlayabilir. Gece yatmadan önce sürünüz ve sabah yıkayınız.
Pek çok farklı nemlendirici bulunuyor. Sizin cilt tiğinizie en uygun nemlendiriciyi bulmanız biraz deneme yanılma yoluyla olabilir. Fakat cilt dostu nemlendiricilerin içeriğinde ;
hiyalüronik asit
seramid
kolloidal yulaf ezmesi yer alır.

İçeriğinde alkol, yapay koku veya renkler, dioksan ve petrol olan maddeler tercih edilmemelidir.

Doğal nemlendiriciler kullanmak isteyenler için hindistancevizi yağı ve shea yağı tavsiye edilebilir.

2. Temizleyici Kullanın

İçeriğinde kimyasal maddeler olan sabul cildinizi tahriş edebilir ve kurutabilir. Genel olarak yumuşak, kokusuz temizliyiciler veya yüz sabunları tercih edilmelidir. İçeriğinde alkol ve renklendirici olan ürünlerden kaçınılmak gerekir.

3. İyi Banyo Yapın

Yüzünüzü yıkarken veya banyo yaparken sıcak su yerine nispeten daha ılık su tercih edilmelidir. Çünkü sıcak su doğal yağların cilt üzerinden temizlenmesine neden olabilir. Suda çok fazla vakit harcamak sebumu cilten uzaklaştırabilir. Yüzünüzü yıkadıktan sonra bir nemlendirici kullanmak daha faydalı olacaktır.

4. Nemlendirici Kullanın

İç mekanlarda ki hava cilt yüzeyindeki nemi temizler. Özellikle klima ve petek kullanımı buna etki eder. Kuru bir cilt sahibiyseniz mutlaya nemlendirici kullanmaya özen gösteriniz. 1. maddede kullanabileceğiniz doğal nemlendiriciler hakkına bilgiler verdik.

5. İlaç Kullanımı

Cildinizle alakalı sorunları daha büyük olduğunu düşünüyorsanız ve kendiniz yaptığınız uygulamalar ile kuru ciltten kurtulamadıysanız sizin için en iyi yol ilaç kullanımı olabilir. Fakat bunun için öncelikle bir dermatoloğa muayne olmanız gerekmektedir. Cilt rahatsızlığı olan veya susuz kalmış ciltler için uygulanan yöntemler işe yaramıyorsa merhem veya kremi size önerebilir.

Bu makalemizde sizlere kuru cilt için 5 öneri sunmaya çalıştık . Sizinde bu konuda öneriniz bulunuyorsa bize yorum bırakabilirsiniz. Faydalı gördüğümüz diğer makalelerimiz linklerine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.