Ne İşe Yarar

Çayır Su Teresi Faydaları

Çayır Su Teresi Faydaları

Çayır su teresi faydalarından salatalarda, smoothielerde ve yoğurtla karıştırılarak yendiğinde yararlanılabilir. Amerika, Avrupa, Asya kıtalarında bulabileceğiniz çayı su teresi faydalarından ülkemizde de en çok Trakya bölgesinde bulunur. Çayır su teresi faydaları arasında menstrüasyon tıkanmaları ve cilt hastalıkları bulunurken, karın ağrıları ve taş ve kum sonucunda oluşan kanama ve sancılar için tüketimi tavsiye edilir. Bazı kesimler çayır su teresi faydalarında idrar söktürme, metabolizma hızlanması, kanın temizlenmesi ve krampların azalması sonucu kullanılmaktadır.

Çayır Su Teresinin Faydaları

1.Karın Ağrısı ve Romatizma Ağrıları:

Çayır su teresi bitkisinden bir parça alıp 1 bardak kaynamış sıcak suya ekleyin ve 7 – 8 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Süre sonunda karışımı süzdürün ve sıcağa yakın ılık olarak tüketin.

2.Böbrek Safra Taşı Kanama ve Ağrılarında:

Çayır su teresinin yaprakları ve çiçekleri kullanılarak hazırlanabilir. 1 bardak suyun içerisinde çiçek ve yapraklarının karışımından hazırladığınız bitkiden bir tutam alın ve sıcak suya ekleyip demlenmesini bekleyin. 10 dakika demlendikten sonra günde 2 bardak sıcağa yakın ılık halde içilir. Sürekli olarak içilecekse bu kür 21 gün içilip 15 gün ara verilmelidir.

Bahar Kürü Tarifi: Çayır su teresi bitkisinden kür hazırlamak için birçok meyveden yararlanabilirsiniz. Bunun için çayır su teresi 20 gr, elma, limon, portakal ve kara hindiba bitkisinden 20 gr ve 1 bardak süt ekleyip karıştırın. Mikserde karıştırarak hazırladığınız karışıma bal ekleyerek sabah kahvaltılarında içebilirsiniz.

Çayır Su Teresi Nasıl Kullanılır?


Çayır su teresi bitkisini güzelce yıkanarak saklanabilir. Bu bitkiyi salatalarınıza ve yemeklerinize ekleyebilirsiniz.
Sancı ve kramp yaşayan kişiler için çayır su teresi bitkisinin yaprakları ile birlikte salatalara eklenebilir.
Burkulma ve ağrılarınız için kullanmak istiyorsanız çayır su teresini ezdirip suyunu bu bölgelere sürebilir ezilmiş karışımı pres halinde ağrıyan bölgeye kullanıp sarabilirsiniz. Bu uygulamak aynı zamanda kas ve eklem ağrılarına da iyi gelmektedir.


Çayır Su Bitkisi Nasıl Toplanır: Çayır su bitkisini köklemeden sadece toprağın üst tarafında kalan bölümleri kullanılır. Çayır su bitkisini taze olarak yemek ve salatalarda kullanabilirken güneşte doğal yolla kurutup saklayabilirsiniz.

Çayır Su Bitkisinin Zararları


Çayır su bitkisinin hafif acımtırak bir tadı olduğu için dikkatli tüketilmelidir.
Çocuklarda, emziren annelerde ve hamilelerde kullanımının faydası yada zararı olup olmadığını bilmediğimiz için kullanılması tavsiye edilmez.
Aşırı çayır su teresi bitkisinin kullanımı böbreklerin ve midenin tahriş ve ağrımasına neden olabileceği için mide sıkıntısı yaşayanlara hiçbir şekilde kullanımı önerilmez. www.neiseyariyor.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.