Ne İşe Yarar

Folik Asit Nedir, Neye Yarar Eksiliği Olanlar Dikkat

Folik Asit Nedir, Neye Yarar Eksiliği Olanlar Dikkat

Folik asit nedir ve ne işe yarar genel hatlarıyla anlatacağımız bu makalemizde ayrıca eksikliği nelere yol açar hakkında bilgiler sunacağız. Anne adayları için
folik asitin önemi nedir. En çok merak edilen konular kullananlar yorumlarını bize yazabilirler. Öncelikle bu makalemizde herhangi bir ilaç vs tavsiyesi  duymayacaksınız genel olarak folik asit hakkında bilgiler vereceğiz. Bu amaçla kullanılan ilaçlar genel olarak görevlerini tamamlayabilirler.
Özellikle hamileler ve yaşlıların doktor onayı alarak kullanmalarını tavsiye ediyoruz.

Folik Asit Nedir

folik asit içeren doğal gıdalar

Folik asidi B vitamini gurubu içerisinde yer almaktadir. Suda çözünme özelliği bulunmaktadır. Folat gıdada doğal olarak oluşur folik asit ise
bu vitaminin sentetik şekline verilen isimdir. Günümüz de günlük olarak tüketilen bir çok gıda da karşılaşılması mümkündür. Soğuk tahıl , un , ekmek , makarna , unl mamüller , kurabiyelere ve krekerlere folik asit eklenmektedir.

Tabi sadece sentetik olarak eklenmediğini burada belirtelim. Bazı doğal ürünlerde kendiliğinden vardır. Bunlar arasında özellikle yapraklı
sebzeler olan ıspanak , brokoli ve marul gibi sebzelerde bulunuyor. Bunların yanı sıra bamya , kuşkonmaz meyveler arasında muz , limon ve kavun da yer alıyor.
Hayvansal gıdalar da ise sığır karaciğeri ve böbreğinde bulunuyor. Tabi isteyenler portakal suyu veya domates suyu tüketebilir.

Folik asit, düşük kan folat seviyelerinin (folat eksikliği) yanı sıra “yorgun kan” ( anemi ) ve barsakların besin maddelerini uygun şekilde emememesi gibi komplikasyonlarını önlemek ve tedavi etmek için kullanılır. Folik asit ayrıca ülseratif kolit , karaciğer hastalığı, alkolizm ve böbrek diyalizi dahil olmak üzere yaygın folat eksikliği ile ilişkili diğer durumlar için de kullanılır.

Bazı insanlar, kolon kanseri veya servikal kanseri önlemek için folik asit kullanırlar. Aynı zamanda, kalp hastalığını ve felci önlemek ve aynı zamanda homosistein denen bir kimyasalın kan seviyelerini azaltmak için kullanılır. Yüksek homosistein düzeyleri kalp hastalığı için risk teşkil edebilir .
Folik hafıza kaybı , Alzheimer hastalığı, yaşa bağlı işitme kaybı , göz hastalığının yaşla ilişkili maküler dejenerasyonun (AMD) önlenmesi, yaşlanma belirtilerinin azaltılması, zayıf kemikler ( osteoporoz ), ürkek bacaklar ( huzursuz bacak sendromu ) için kullanılır. Uyku sorunları, depresyon , sinir ağrısı , kas ağrısı , AIDS, vitiligo adı verilen bir deri hastalığı ve Fragile-X sendromu adı verilen kalıtsal bir hastalıktır. Ayrıca lometikol ve metotreksat ilaçları ile tedavinin zararlı yan etkilerini azaltmak için de kullanılır.
Bazı insanlar, diş eti enfeksiyonlarını tedavi etmek için folik asiti doğrudan sakıza uygular.
Folik asit genellikle diğer B vitaminleri ile birlikte kullanılır.

Hamileler İçin Folik Asit’in Önemi

Hamileliğin ilk aylarında veya hamile kalmak için belirli tedaviler gören kadınlara ise kadın doğum doktorları folik asit kullanmalarını tavsiye etmektedir.
Hamile olan ya da hamile kalabilen kadınlar düşük yapmalarını önlemek için folik asiti alırlar. ve “nöral tüp defektleri” gibi, fetusun omuriliği ve sırtında gelişme sırasında kapanmayan spina bifida gibi doğum kusurları .

Doğum kusurları hamileliğin ilk 3-4 haftasında meydana gelir. Bu nedenle, bebeğinizin beyin ve omuriliğinin geliştiği ilk aşamalarda sisteminizde folat olması önemlidir.
Gebe kalmaya çalışırken doktorunuzla konuştuysanız, muhtemelen size folik asitle doğum öncesi bir vitamin almaya başlamanızı söyledi. Bir çalışma, gebe kalmadan en az bir yıl önce folik asit kullanan kadınların,% 50 veya daha fazla erken doğum yapma şansını azalttığını göstermiştir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.