Ne İşe Yarar

Hamilelik İçin Gerekli Vitaminler Nelerdir

Hamilelik İçin Gerekli Vitaminler Nelerdir

Hamile kalmak isteyen kadınların bazı vitaminlere ihtiyacı olabilir. Tam olarak bilimsel olarak açıklanmasada daha kolay bir gebelik için bazı vitaminler gereklidir.
Bu yazımızda hamilelik için gerekli vitaminler nelerdir sizlere onlardan bahsedeceğiz. Doğurganlık uzmanı Natalie Burger’den faydalandığımızı belirtelim.
İyi bir beslenme hamile kalmanıza yada hamilelik öncesi bebeğe hazırlamanıza yardımcı olabilir. İşte Hamilelik için gerekli vitaminler ;

Çinko

Bebek isteyen çiftlerin bol miktarda çinko alması gerekiyor. Amerika Gebelik Derneğine göre Çinko kadınlarda yumurtlama ve doğurganlığa katkıda bulunurken. Erkeklerde ise
sperm ve testosteron üretimine katkıda bulunuyor. Uzman Burger’e göre çinko eksikliği sperm üretiminde bozulmaya neden olabileceğini belirtiyor.
Günlük olarak erkeklerin 11 mg çinko almasını kadınların ise 8 mg almasını öneriyor. Kepekli tahıllar ,yengeç ve ıstakoz , fasulye ve süt ürünlerinde bol miktarda çinko bulunuyor.

Folik Asit

Son zamanlarda en sık duyulan bir vitamin ismidir. Kadın doğum doktorları gebelik için ilaçlar vermektedir. Günlük 400 mikrogoram folik asit tüketimini önerilmektedir.
Folik asit vücut tarafından kırmızı kan hücrelerini oluşturmak için kullanılan B vitaminidir. Bu vitamin hamilelikte beden için fazladan kan yapar. Bebeğin omuriliğinde bir sorun olasılığını azaltır.
Folik asit hekimler tarafından yazılan tabletlere verilen isimdir yani bu vitaminin sentetik şeklidir. Folat ise doğal şekline verilen isimdir. İkiside kullanılabilinir.

Gebeliğin ilk bir kaç haftası oldukça önemlidir. Bebeğin sinir borusu hamileliğin ilk birkaç haftasında geliştiğinden, hazırlanması önemlidir. Burger, “Hem çinko hem de folat, DNA ve RNA’nın sentezinde önemlidir” diyor. “Çinko ve folat takviyesi bazı erkek kısırlık vakalarına faydalı olabilir.”
Günlük folik asit alımınızı narenciye, kepekli tahıllar ve yeşil yapraklı sebzelerden alabilirsiniz.

Multivitamin

Kullandığınız bir multivitamin varsa iyi durumdasınız diyebiliriz. Eğer kullanmıyorsanız hekime danışarak başlayabilirsiniz.
Burger, “Gebe kalmaya çalışan 18.000’den fazla kadını takip eden büyük bir çalışmada, araştırmacılar multivitamin takviyesi almak ve yumurtlama sorunları olasılığını düşürmek arasında bir ilişki buldular” diyor.

Koenzim Q10


Araştırmalar, Koenzim Q10 (CoQ10) takviyesi almanın hem kadın hem de erkek kısırlığına yardımcı olabileceğini göstermektedir. Burger, “İlk hayvan verileri CoQ10 ilavesinin“ yaşlı ”farelerde yumurta kalitesini artırabileceğini öne sürdü” diyor. “İlişkili insan çalışması devam ediyor.” CoQ10’un sperm sayısını arttırabileceğine dair kanıtlar da var. Mayo Clinic’e göre, CoQ10 vücut tarafından üretilir ve hücrelerin temel çalışması için gereklidir.
Yetişkinler için önerilen günlük doz, gün boyunca bölünmüş dozlar halinde 30 – 200 mg’dır.

Omega 3 Serbest Yağ Asidi

Vücudunuz omega 3 yağ asidi yapamaz; yemek yoluyla almak zorundasın. Burger, “Hollanda’da yapılan IVF çalışmasında artan omega 3 serbest yağ asidi alımı, embriyo kalitesinin artmasıyla ilişkilendirildi” diyor. Omega 3 Ne işe yarar ile ilgili bir makalemiz bulunuyor. Merak eden ziyaretçilerimiz okuyabilirler.

Demir

Kadınlar için önerilen demir hamilelik için gerekli vitaminler arasında yer almaktadır. Günlük tavsiye edilen alım 18 mg’dır. Fakat hamileler için bu miktar biraz daha artarak günlük yaklaşık 27 mg olmaktadır.
Demir ne için önemlidir, kırmızı kan hücrelerinin oksijen taşıyan bileşeni olan hemoglobini yapmak için demir kullanılmaktadır.
Vücudunuzda yeterli demir yoksa, vücudunuzun dokuları ve organları düzgün çalışması için ihtiyaç duydukları oksijeni alamazlar. Normalde bu miktarı multivitaminde alabilirsiniz, ancak kırmızı et, soya peyniri ve koyu yeşil yapraklı sebzeler gibi yiyeceklerde de demir bulabilirsiniz.

Kalsiyum

Beslenme uzmanları, hamile kalmak isteyen kadınların günde yaklaşık 1000 mg tüketmesini tavsiye eder, çünkü hamile kaldığınızda büyüyen bebeğiniz için kalsiyum gerekir . Aslında, 19 ila 50 yaş arasındaki tüm yetişkinlerin, güçlü kemikler oluşturmak ve osteoporozu önlemek için bu miktarda kalsiyum kullanması önerilir. Bu çılgınca bir miktar – multivitamin için bile! Ayrı bir kalsiyum takviyesi alabilir veya reçetesiz doğum öncesi bir formül alabilirsiniz.
Diyetinize kalsiyum uygulamak da fena bir fikir değil: Çok miktarda süt ve yeşil yapraklı sebzeler yiyin.

B6 Vitamini


Gebe kaldıktan sonra kötü hamilelik belirtileri gidermek için şimdi bu vitamini alın . Araştırmalar, gebe kalmadan önce en az 10 mg B6 vitamini tüketen kadınların, hastalanmadıklarından daha az hastalık bildirdiklerini bildirmektedir.

Hamileliği kolaylaştıran bir kaç ürün daha bulunuyor. Bunlardan birisi de sitemizde yer alıyor. Özellikle Prowomen bu konuda en çok dikkat çeken üründür. Prowomen Ne İşe Yarar Makalemizi okuyabilirsiniz. Hamilelik İçin Gerekli Vitaminler hakkında bilginiz varsa bizimle paylaşabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.