Ne İşe Yarar

Kekik Yağı 10 Faydası , Kullananlar ve Neye Yarar

Kekik Yağı 10 Faydası , Kullananlar ve Neye Yarar

Kekik yağı son dönemlerde faydaları ile bilinmektedir. Bir çok faydası olduğu gerçek fakat bu makelemizde 10 faydasından bahsediyoruz. Kekik yağı isminden de anlaşılacağı üzere kekik kullanılarak elde edilir. Farklı şekillerde tüketilebildiğiniz gibi direkt olarak tüketilebilir. Bazı yağlar uçucu özelliği taşımaktadır, bu yağların doğrudan alınması uygun değildir.Fakat kekik yağının ağız yoluyla alınabileceği belirtilmektedir. Bir insan yağı ağızdan alırsa iç mendil yakma riski vardır. Her zaman üreticinin yönergelerini izleyin.

Kekik Yağı Nedir ?

Kekik Yağın

Kekik nane ailesinden diyebileceğimiz bir bitkidir. Küçük olmasının yanında gür bir yapıya da sahiptir. Buna karşın yapraklarında önemli düzeyde bileşikler içermektedir.

  • Carvacrol kekik yağı içerisinde ana aktif bileşiktir bununla birlikte fenol adı verilen bir tür antioksidandır.
  • Toksinlere karşı korumaya ve mantar enfeksiyonlarına karşı bir savaşcı konumumda olabilecek timol. Kekik yağı yüksek miktarda içermekle bereber bileşik timol en çok kekik içinde cereyen etmektedir.

Kekik Yağı Faydaları

1) Bakteri ile Mücadele

İçeriğinde ki Carvacrol seviyeleri sayesinde kekik yağı bazı bakteri türleri ile savaşmaktadır. Kekik yağı kullanmak , cilde sürme ile antibakteriyel bir koruma sağlamasına yardımcı olabilir.
Araştırmacılar antibiyotiğe dirençi bakteriler için kekik yağı kullanımını araştırıyorlar ve çıkan sonuç hemen hemen tüm bakterilere karşı keki yağının etkili olduğu gözlemleniyor.

  • Araştırma “Mikrobiyolojide Frontiers” yazarları tarafında yapılmıştır.

2) İnce Bağırsakta Bakteriyel Aşırı Çoğalma (SIBO) Tedavisi

Kekik yağı, SIBO gibi kronik bakteri sorunlarını tedavi etmeye yardımcı olabilir. SIBO’lu insanlar bağırsaklarında bazı bakterilerin çoğalması nedeniyle gastrointestinal problemler yaşarlar.
Bir 2014 çalışma hem karvakrol ve timol yüksek seviyede bulunan dahil olmak üzere bitkisel ilaçlar, SIBO’ya tedavisinde etkili araçlar olarak buldular.
Her bileşiğin bireysel etkilerini araştırmak daha fazla araştırma gerektirecektir, ancak bu ilk bulgular ümit verici olabilir.

3 ) Mantar Enfeksiyonlarını Tedavi

Candida mantar enfeksiyonu dahil bir çok enfeksiyona neden olabilmektedir. Sözlü pamukçuk , maya enfeksiyonu , ayak tırnakları enfeksiyonu , sporcu ayağı gibi enfeksiyon türlerinde candida etkilidir.
Yukarıda belirttiğimiz timol sayesinde Candida mantar enfeksiyonları için kekik yağı önemli bir yöntem olabilir.

4) Güçlü Bir Antioksidan

Kekik yağı güçlü bir antioksidandır. Antioksitanlar vucütta önemli bir konuma sahiptir. vücudu oksidatif stres ve serbest radikallerin neden olduğu zararlardan korumaya yardımcı olur .
Oksidatif stres artan DNA hasarı ve hücre ölümüne neden olabilir . Oksidasyon ayrıca, artrit , ateroskleroz ve bazı kanserler gibi diğer konularda da rol oynayabilir .

5) İnflamasyonu Azaltmak

Bazı yabancı kaynaklardan edindiğimiz bilgilere göre kekik yağının iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabileceği iddia ediliyor.
2017’den itibaren yapılan araştırmalar, carvacrol’ün anti-enflamatuar etkileriyle ilgili çeşitli araştırmalar yapılmıştır. Denek hayvanları üzerinde yapılan araştırmalarda iltihaplanmaya neden olan genlerin etkilendiği gözlenmiş ve bu sayede şişmanlığın azaldığı görülmüştür.
Ayrı bir çalışmada şişliğin azaldığı belirlenmiştir. Fakat bu insanlar için güvenli dozaj ne kadar olmalıdır sorusu için yeterli değildir. Bu konular üzerinde daha fazla araştırma yapılması gerekir.

6) Yaraları İyileştirmek

Kekik Yağının 10 Faydası

Cilde seyreltik kekik yağı uygulamak, iyileşirken ciltteki daha küçük kesik ve sıyrıkların korunmasına yardımcı olabilir.
Timol ve karvarol gibi bileşikler bu tür yaraları bakteriyel enfeksiyonlardan koruyabilir.

7) Böcekleri Kovucu

Kekik yağının ilginç faydalarından biriside haşereler karşı koruma sağlaması olarak görülebilir. Özellikle kene ve sivri sineklerin uzaklaştırılması konusunda size bir hayli yardımcı olabilir. Derinize bir miktar bu yağdan sürebilirsiniz.
Faydasını gördüğün de bu yazımızın altına yorumlarınızı bekliyoruz.

8 ) Ağrı Kesici

Kekik etkili bir ağrı kesici olabilir olduğuna dair bazı kanıtlar var. Bir hayvan araştırması , kekik ekstraktının ağrıda rahatlama sağladığını buldu.
Bu sonuçlar doza bağımlıydı – hayvanlar ne kadar fazlaysa, o kadar çok ağrı kesici hissetti.
Önemli olarak, araştırmacılar su bazlı bir özüt kullandı, bu nedenle yağ aynı sonuçları vermeyebilir. İnsanlarda daha fazla araştırma yapılması uygun bir dozun belirlenmesine yardımcı olabilir.

9 ) Kilo Vermeye Yardımcı

Kilo vermek isteyenlere yardımcı olabilir. İçeriğinde ki carvacrol’ün yağ dokusunun oluşumuna ve birikimine yol açan süreç içerisinde etkili olduğu ve önemli düzeyde bozduğu belirtiliyor.

10 ) Kanserle Mücadele

Bazı kaynaklarda kekik yağının bazı kanserler ile mücadele edenlere yardımcı olacağı iddia ediliyor. Özellikle kolon kanseri ve meme kanserine karşı etkili olduğu belirtiliyor. Tabi kanser hastaları öncelikle tıbbi tedavi sürecini
sürdürmelidir.

Kekik yağı hakkında bilgiler ile faydalarını sizlere sıralamaya çalıştık. Kekik yağı kullananlar yorumlarını sitemize bırakabilirler. Bu yağı neden kullandığınızı ve sonuçlarını bizimle paylaşırsanız büyük mutluluk duyacağımızı belirtmeliyiz.
Ayrıca aklınıza takılan bir sorunuz varsa soru sor kısmımızdan bize ulaştırabilirsiniz. Kısa süre içeriside gerekli araştırmaları yapıp sorunuza cevap vereceğimizden emin olabilirsiniz. Sorular arasında bildiğiniz bir soru olabilir soruyu soran ziyaretçimize yardımcı olmak için cevap verebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.