Ne İşe Yarar

Oolong Çayı Nedir ve Ne İşe Yarar Genel Bilgiler

Oolong Çayı Nedir ve Ne İşe Yarar Genel Bilgiler

Ülkemizde çok az kişinin bildiği ve genel olarak çok fazla bilgi bulunmayan bir çay olan Oolong Çayı nedir ve ne işe yarar. Nerede üretilir ve kullananların yorumları nelerdir gibi
başlıca konularını ele alacağız. Faydaları ile zararları hakkında kesin bilgilere rastlayamadık.

Oolong Çayı Genel Bilgi

Oolong çayı, Camellia sinensis bitkisinin yapraklarından, tomurcuklarından ve saplarından elde edilen bir üründür. Siyah çay ve yeşil çay yapmak için de kullanılan aynı bitkidir.
Biz bu makalemizi oluştururken genel olarak yabancı kaynaklardan faydalandığımızı belirtelim.

Oolong Çayı Ne İşe Yarar

Bu çayın içeriğinde etkin maddelerin başında kafein gelmektedir. Faydaları ve zararları konusunda kesin ve net olarak bilimsel bir kanıt bulunmuyor.
Fakat uyanıklığı artırmak için tercih edilen bir çaydır. Bunun yanı sıra kilo kaybı , kanseri önlemek , kırılgan kemikleri önlemek , bağışıklık sistemini güçlendirmek , şeker hastalığı , kalp hastalığı
yüksek kolesterol ve arterlerin sertleşmesine iyi geldiği iddia edilmektedir. Fakat belirttiğimiz gibi bilimsel olarak ortaya konmuş bir
katın yoktur. Bu derece ciddi rahatsızlıkları olanlar hekim onayı almadan kullanmamalıdır.

Oolong çayı, düşünmeyi ve uyanıklığı etkileyen kafein içerir. Kafein, merkezi sinir sistemini (CNS), kalbi ve kasları uyararak çalışır.

Oolong çayı
Oolong çayı

Bilinen faydaları arasında ; Zihinsel uyanıklık gösterilebilir . Gün boyu oolong çayı veya diğer kafeinli içecekler içmek, uyanıklığın ve zihinsel performansın korunmasına yardımcı olur.
Kafein ile şekerin “enerji içeceği” olarak birleştirilmesi, zihinsel performansı yalnızca kafein veya şekerden daha iyi hale getiriyor.

Yapılan bir araştırmada kadınlar için ; Yumurtalık kanserini önleme. Düzenli olarak siyah çay, yeşil çay veya Oolong çay gibi çaylar içen kadınların, hiçbir zaman veya nadiren çay içmeyen kadınlara kıyasla yumurtalık kanseri gelişme riski daha düşük olduğu görülmektedir.

Yan Etkileri ve Zararları

Bu kısımda ise aşırı kullanım neticesinde bilinen yan etkiler söz konusu olabilir. Kafein içerdiği için yüksek miktarda kafein çeşitli zararlarıda beraberinde getirmektedir.
Bu yan etkiler hafif ila ciddi arasında değişebilir ve baş ağrısı, sinirlilik, uyku sorunları, kusma, ishal, sinirlilik, düzensiz kalp atışı, titreme, mide ekşimesi, baş dönmesi, kulaklarda çınlama, nöbetler (kasılmalar) ve kafa karışıklığı olabilir. Ayrıca, her zaman, özellikle büyük miktarlarda, oolong çay veya diğer kafeinli içecekler içen insanlar psikolojik bağımlılık geliştirebilir.

Nasıl Kullanılır

Zihinsel uyanıklığı arttırmak için : 60 mg kafein içeren tek bir fincan çay kullanılmıştır.
Yumurtalık kanseri için : Günde en az 2 fincan kullanılmıştır.

Önemli Bilgi; Bu içerik bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bu içerikteki belirtilen hiç bir ürün veya çay tedavi etmez. Tedavi için kesinlikle hekim kontrolu gereklidir. Ayrıca bu çay bazı ilaçlar ile
etkileşime girmektedir. Kullanmadan önce hekim onayı alınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.