Ne İşe Yarar

Ayak Sağlığına Bakan Podoloji Ne İş Yapar

Ayak Sağlığına Bakan Podoloji Ne İş Yapar

Ayak sağlığı için ayrı bir bölüm olduğunu daha önce duydunuz mu ? Podoloji bölümü sadece ayak ile ilgilenen ve ayak sağlığı ile ilgili tedavi yöntemleri sunan bir bölümdür. Podoloji ne iş yapar , podoloji uzmanına ne denir ve diğer tüm bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Podoloji bölümü podolog kimdir ve görevleri nelerdir. Ayak sağlığı için veya ayaklarınızda ki bir rahatsızlık için başvurduğunuz podoloji bölümünde sizi karşılayan ,bakım ve teknikleri uygulayan kişi bir podolog’tur.
Ayak sağlığınız için alanında uzmanlaşmış podologlar sizlerin sağlığı için çaba sarf etmektedir. Ayaklarınızda ortaya çıkan hastalık veya rahatsızlıklarda podoloji bölümünden randevu alarak yardım talep edebilirsiniz.

Podoloji Ne İş Yapar

 Podoloji ne iş yapar
Podoloji ne iş yapar

Kelime kökenine bakıldığında latince ayak podo demektedir. Bilindiği üzere loji kelimesi bilim anlamına gelmektedir. Buradan yola çıkarak
Podoloji için ayak bilimi demek yanlış olmaz. Podoloji ayak hastalıkları veya sağlığı için hizmet sunar. Bazı durumlarda hekimler tarafından uygulanmayan fakat ayak sağlığı için gerekli durumlarda çözüm üreten ve sunan bir alandır.
Ayak sağlığı , bakımı , iyileştirici gibi diğer hizmetler ile birlikte hizmet sunuyor. Cerrahi olmayan işlemler

Ayak Sağlığı Merkezi Bölümü

Ayak sağlığına hangi bölüm bakar yanıtını yukarıda paylaşmıştık. Peki Potoloji bölümü nerelerde bulunur. Özellikle İstanbul Ankara İzmir Adana Kayseri Trabzon Konya Antalya Mersin gibi illerde özel olarak sadece ayak sağlığı hizmeti veren merkezler bulunuyor. Ayrıca bazı hastanelerde ayak sağlığı bölümüde bulunuyor.
Bu merkezlere başvurduğunuzda özel olarak üretilen podoloji koltuğu ile ilk gözlem yapılıyor. Hareketli olan bu koltuk sadece bu amaçla üretilmiş ve merkezler tarafından tercih edilmiştir. Ayak sağlığı merkezinde şu işlemler yapılıyor;

Podoloji koltuğu
Podoloji koltuğu
  • Tırnak batması
  • Diyabetik ayak bakımı
  • Tırnak kalınlaşması
  • Tırnak mantarı
  • Ayak nasırı
  • Topuk çatlağı
  • Ayakların durum pozisyonu
  • Deri sertleşmesi
  • Ayakta şekil bozukluğu

Ayak sağlığına dikkat edenler için bazı tavsiyeleri derledik. Ayak Sağlığı için Tavsiyeler içeriğimizi okumanızı tavsiye ediyoruz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.