Ne İşe Yarar

Rotil Nedir ve Ne İşe Yarar Nasıl Çalışır

Rotil Nedir ve Ne İşe Yarar Nasıl Çalışır

Günlük yaşantığımızın vazgeçilmezi taşıtlar, kısaca otomobiller. Bir yerden bir yere seyahat etmemizi sağlayan ve artık neredeyse lüks olmaktan ziyade bir ihtiyaç haline gelen arabalarda bir çok bilinmeyen fakat çok çok önemli olan parçalar vardır.
Bunlardan birisi de rotil ‘dir. Bu kadar küçük bir parca nasıl olurda hayati bir öneme sahip oplabilir diyorsanız rotil çalışma prensibini birlikte inceleyelim. Araçlarda bir diğer önemli husus V Kayışıdır. Ve kayışı ne işe yarar içeriğimizde detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Rotil Nedir ve Görevi Nedir

Rotil esasen bir çok sektörde bulunmaktadır. Fakat biz araçlardaki görevlerinden bahsedeceğiz. Rotillere kısaca eklem daha doğru bir ifade ile bilyali eklemler diyebiliriz.
Araçtaki tüm süspasyon sistemini birbirine bağlayan hareketli bir bağlantıdır. Tekerlerin hareket etmesini sağlar. Yani kısaca aracın tekerlekleri ve süspansiyonu arasında bir dönme görevi görür ve rahat bir sürüş sağlarken aracın yönlendirilmesini sağlar.

Ekşi Sözlük sitesinden bir yazarın çok güzel bir tespiti bulunuyor.

” Araç sürücülerinin firsati olunca, özellikle hiz yapmayi seven arkadaşlar, bir rotil’i ellerine alsinlar. Hayatlarının gerçekten de ne kadar hafif ve ince bir parcaya bagli oldugunu anlasinlar. ” bu söz ne kadar önemli bir parça olduğunu belirtmektedir.

Rotil Bakımı Önemi

Çoğu araçta, periyodik yağlama gerektirmeyen sızdırmaz bilyeli mafsallar bulunur (yağlama işlemlerinin rutin bir parçası olarak kullanılan “yağlama”), ancak iç yağlama veya contalar zamanla aşınabilir.

Bilyalı mafsallar aşındığında, çok fazla süspansiyon hareketine izin verir, düz yollarda şimşek veya sallanmaya,
dümdüz ilerleyen direksiyona veya eşit olmayan lastik aşınmasına neden olurlar. Özellikle darbelere veya dönerken gıcırtı veya
tıkanıklıklarla değiştirilmesi gerektiğine dair sesli uyarılar verebilirler. Bazı bilyeli mafsallar aşınma göstergelerine sahiptir, ancak mekanikler aracı krikoyla kaldırarak ve tekerleği ileri geri sallayarak aşırı oynama olup olmadığına bakarak da aşınmış olup olmadığını belirleyebilir.

Rotil içerisindeki yayın esnekliği azalmış ise yenisi ile değiştirilir. Toz lastiği yırtık ya da özelliğini kaybetmiş ise yenisi ile değiştirilir.

Özellikle oto kaporta ve sanayii de sıkça kullanılan üstübü araç temizliğinde önemli bir yer tutmaktadır. Herhangi bir parçayı yağlamak istediğiniz de üstübü ile bu işlemi rahatça yapabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.