Ne İşe Yarar

Salep İçeceği Ne İşe Yarar Sağlığa Faydaları

Salep İçeceği Ne İşe Yarar Sağlığa Faydaları

Salebin faydalarından daha çok kış aylarında nasipleniyoruz. İçinizi ısıtacak salep içeceği kış aylarında mutfaklardan eksik etmediğimiz içeceklerden biri. Salebin faydalarından yararlanmak için aktardan veya marketlerden temin edebileceğiniz gibi yazın başlangıcında bitkisini de elde ederek kendiniz hazırlayabilirsiniz. Bazı bölgelerde sevgi bitkisi olarak bilinen salep bazı üreticiler tarafından şarap üretiminde de sıkça tercih ediliyor.

Salebin Faydaları Nelerdir?


İshali Keser: Salebin sıcak sütle yapıp tükettiğinizde midede yer alan ve ishal olmaya neden olan bakterilerin ve mikropların giderilmesi sağlanır. Mide hareketlerinin düzelmesini sağlayan salep bağırsakları onararak sindirimin sağlıklı seviyede olmasına yardımcı olur.

Cildi Güzelleştirir: Cilt sağlığına iyi gelen salep cilt dokularını iyileştirirken ciltte oluşabilecek sivilce, akne ve deri döküntülerinin oluşumunu engeller ve var olan problemlerin azalmasında yardımcıdır.

Stresi Azaltır: Salep birçok tonikte ve cilt rahatlatan kremlerin içerisinde kullanılır ve vücudun rahatlamasını sağlayarak sinirlerin gevşemesine katkı sağlar. Yorucu ve stresli bir günün sonunda yatmadan salep içtiğinizde uykuya geçişinizde daha rahat olur.

Cildi Sıkılaştırır: Salep tonik olarak cilde uygulandığında cildin daha sıkı ve gergin olmasını sağlar. İleride oluşabilecek kırışık ve ince çizgilerin oluşumunu engelleyen salep daha dinamik bir cilde kavuşmanızı sağlar.

Cinsel İsteği Arttırır: Özellikle erkeklerde oluşabilen iktidarsızlık sorunun giderilmesi için salep tüketilebilir. Yatak soğukluğunun da azalmasını sağlayan salep içeceği sorunların çözümü için ilaç görevi görür.

Üst Solunumu Rahatlatır: Üst solunum yollarını rahatlatan salep bitkisi öksürük, boğaz iltihaplanmaları ve balgam sorunun hızlıca giderilmesinde etkendir.

Salep İçeçeği Genel Faydaları Nelerdir?


Boğaz tahrişlerini önleyen salep boğazın yumuşamasını sağlayarak oluşabilen ağrıları azaltır ve balgamı önler.
Salep içilirken eklenebilen tarçın hem tarçını lezzetlendirir hem de şeker isteğinizi bastırır.
Bronşit hastalığından yakınanlar göğüs bölgesinin daralmasını rahatlatan salep içilebilir.
Salepi hazırlarken ekleyebileceğiniz sütün kalsiyum değeri ile faydalarını iki katına çıkarabilirsiniz.
Bağırsakta yer alan tenyaların düşmesinde salep etken bileşenlere sahiptir.
Sindirim sistemini rahatlatan salep yaşanılan ishal ve kabızlık sorunlarını rahatlatır.


Salep içerek basur probleminin semptomlarını azaltır.
Bayanlarda oluşan adet düzensizliğinin dengelenmesine yardımcı olur.
Yemeklerden sonra oluşan hazımsızlık problemleri, şişkinlik ve gaz sorunlarının çıkmasında etkendir.
Bellek gelişimini destekler.
Ciltte oluşabilecek akne, deri döküntüleri ve egzama gibi problemlerin oluşumunu engeller.


Libidonun yükselmesini sağlayan salep içeceği yatak soğukluğunun yaşanmasını azaltır.
Cildin daha sağlıklı olmasını sağlayan salep bitkisi cildi sıkıştırır.
İçtiğinizde daha dinamik ve enerjik olursunuz.
Canınız çok fazla tatlı istediğinde salep içerken en hafif zararla bu durumu atlatabilirsiz. Salep içimi tok kalmanızı sağlayarak zayıflama sürecinde size yardımcı olacaktır.

Salepin Zararları


Salep içimini diyabet rahatsızlıkları bulunanlar doktora danışmadan tüketmemelidir.
Salepte yer alan şeker oranı nedeni ile aşırı tüketimi rahatsızlıklara ve kilo alımına sebep olabilir. Günde 1 bardak içimi yeterlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.