Ne İşe Yarar

Sera Örtüsü Çeşitleri Sera Örtüsü Nasıl Çekilir

Sera Örtüsü Çeşitleri  Sera Örtüsü Nasıl Çekilir

Tarım ile ilgilenenlerin çok daha iyi bildiği sera örtüsü hakkında bilgileri bu makalemiz içerisinde paylaşacağız. Sera örtüsü , sera çerçevesini örten
ve ısı tutmada önemli rol oynayan bir malzemedir. Seranız varsa veya böyle bir planınız varsa sera çeşitlerini tek tek inceleyerek bir karar veriniz. Bir kaç alternatif örtü şekli sizleri bekliyor diyebiliriz.
Sera örtüsünün malzemesi verimliliği etkileyen kriterler arasındadır. Kaplama çeşiti mahsül için gerekli olan ışık seviyesi önemli bir etkendir. Kalite üzerinde de azımsanmayacak etkiye sahiptir.

Sera Örtüsü Nasıl Seçilmeli

Seranın üzerini örten kaplamaların tümü ışığı belirli bir oranda azaltacaktır. Fakat bu katmaz zaman geçtikçe deforme olacak ve kirlenecektir du durum ışığı etkileyen önemli bir durumdur. Bu gibi durumlarda ışık seraya daha az girecek vee beklenilen verim sağlanmayacaktır.

  • Seçim yaparken dikkat edilmesi gereken bir kaç husus bulunuyor bunlar;
  • Maliyet
  • Dayanıklıklık
  • Ağırlığı
  • Onarım ve Değiştirme Kolaylığı
  • Kaplamadan geçen ışık
  • Enerji harcanması bu kriterle sera kurmak isteyenler tarafından iyi belirlenmeli ve çalışmalar yapılmalıdır.

Sera Örtüsü Çeşitleri

Bir çok sera örtüsü çeşiti arasından en uygun olanı tercih edebilirsiniz.

Bardak

Geleneksel bir örtüdür. Kullanım olarak bazı olumlu özellikleri bulunmaktadır.
Geceleri iyi ısı tutm özelliği vardır.
Uv ışınlarının düşük iletimi
Dayanıklıdır
Bakım maliyeti olarak uygundur.

Plastik Kaplama

Esasen bu kategoride üç malzeme var – polikarbonat, akrilik (polimetil metakrilat) ve cam elyafı. Avustralya’da plastik kaplama yaygın bir şekilde kullanılmamaktadır, ancak kullanımı artmaktadır. Kaplama ürünler plastik filmlere göre daha dayanıklıdır ve oldukça iyi bir ısı tutuşuna, PAR serisinde iyi bir ilk şanzımana ve düşük UV ışıklı bir şanzımana sahiptir.

Plastik Filmler

Filmler, en yaygın ve en düşük maliyetli kaplama malzemesidir. Mevcut film türleri polietilen (polietilen), EVA (etil vinil asetat) ve PVC’dir (poli vinil klorür). Plastiklerdeki sürekli gelişmeler sayesinde, bu kaplama malzemeleri çok fazla esneklik ve performans seçeneği sunar. Kaplamalar, plastik filmlere faydalı özellikler kazandırmak için kullanılan çeşitli katkı maddelerine sahip olabilir. Örneğin, filmler kimyasal serbest haşere kontrolü için ultra mor (UV) ışığını hariç tutmak veya geceleri ısının tutulmasını iyileştirmek için uzun dalga kızılötesi (IR) radyasyonu yansıtmak için kullanılabilir. Sonuç olarak, bazı plastik kaplama malzemeleri renkli veya renklidir.

Plastiğe katkı maddeleri;

dayanıklılık
ısı kaybını azaltma kapasitesi
damlacık oluşumunu azaltma kapasitesi
belirli ışık dalga boylarının iletimi
filme yapışan toz miktarını azaltma kapasitesi.

Tarım ile ilgilenen değerli ziyaretçilerimizden yorumları bekliyoruz. Sizin tavsiyeniz hangi sera örtüsüdür. Tarım perliti nedir ve ne işe yarar hakkında bir makalemiz bulunuyor. Bu faydalı içeriğimizi mutlaka okumalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.