Ne İşe Yarar

Sperm Hareketliliği Artıran Besinler Öneriler

Sperm Hareketliliği Artıran Besinler Öneriler
sperm testi
sperm testi

Bebek bekleyen çiftlerin bazı sorunlar ile karşılaştığını biliyoruz. Bunların bazıları kadınlarda görünsede bir kısmı da erkeklerden kaynlaklı olabiliyor. Bunların başında ise sperm ile ilgili sorunlardır.
Yapılan bir sperm analizi sonucunda sperm hareketliliği istenilen düzeyde olmayabilir. Peki bu durumda ne yapılmalıdır. Sperm hareket indeksi üzerinde ne kadar etkili olduğu bilinmesede denenebilir.

Sperm Hareketliliğini Artıran Besinler

1) Çinko

Çinko’nun sperm üzerinde etkisi bilinen bir gerçektir. Özellikle sayısı ve kalitesi bakımından etklidir. İnfertil olan erkeklerin fertil olan erkeklerden daha düşük çinko seviyesine sahip olduğu belirlenmiştir.
Peki Çinkü hangi yiyeceklerde bulunuyor.

İstiridyeler
Kırmızı et ve kümes hayvanları
Yengeç ve ıstakoz gibi kabuklu deniz ürünleri
Müstahkem kahvaltı gevrekleri
Fındık ve fasulye
Kepekli tahıl ürünleri

2) Folat

Folat sperm sağlığı üzerinde etkilidir. Esasen B vitamini barındırdığını belirtmeliyiz. Doğal olarak alabileceğiniz gibi folik asit olarak sentetik şekilde de satılmaktadır.
Aşağıda ki yiyeceklerden folat seviyenizi yükseltebilirsiniz.

ıspanak, marul, marul, Brüksel lahanası ve kuşkonmaz gibi yeşil yapraklı sebzeler
meyve ve meyve suları, özellikle portakal ve portakal suyu
fındık, fasulye ve bezelye
kepekli tahıllar
müstahkem kahvaltı gevrekleri
ekmek ve makarna gibi zenginleştirilmiş un ürünleri

3) B- 12 Vitamini

Sprem hareketliliği üzerinde etkisinin yanı sıra diğer kriterler için de çok önemli bir besindir. Yapılan araştırmalarda sperm hareketliliği arttırdığı , sperm sayısı üzerinde etkili olduğu ve Dna hasarını azalttığı belirlenmiştir.
Aşağıda ki yiyecekleri tüketerek B 12 vitaminine katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca yapacağınız bir kan testinde diğer vitaminler ile birlikte B vitamini ölçtürebilirsiniz.

Balık ve deniz ürünleri
Kırmızı et özellikle karaciğer
Yumurta
Süt ve süt ürünleri

4) C Vitamini

C vitamini genel sağlık için önemli bir antioksidandır. C vitamini sperm hareketliliği ile morjoloji üzerinde etkilidir.
Turunçgiller
C vitamini bakımından zengin meyveler
Kivi , çilek gibi meyveler

5 ) E Vitamini

E vitamini de diğer vitaminler ile birlikte önemli bir antioksidandır. Bu vitamin sperm kalitesini artırmada yardımcı olabilir.

E vitamini en çok mısır , fındık , brokoli , ıspanak , soya fasülyesinde bulunuyor. Ayrıca doğal olarak tablet şeklinde olanlarını eczanelerden temin edebilirsiniz.

Sperm hareketliliği ve genel kriterlerde iyi gelen diğer vitaminler ise şu şekildedir ;

Omega-3 yağ asitleri
L-arginin
Çemen otu tohumu
Ginseng kökü

Ayrıca sitemizde sperm üzerinde etkili olan bir gıda takviyesi bulunuyor. En çok aranılan ve okunan makalelerimizden birisidir. Prooxeed Plus Ne İşe Yarar .

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.