Ne İşe Yarar

Su Bazlı Boya İle Yağ Bazlı Boya Arasındaki Fark

Su Bazlı Boya İle Yağ Bazlı Boya Arasındaki Fark

Evin herhangi bir yerini boyamaya başlamadan önce hangi renk olacağına karar vermeniz gerekiyor. Evinize en uygun olan rengi hangisi olacağına karar verdikten sonra geriye kalan iş boya almak.
Boya almak için bir merkeze gittiğinizde ise su bazlı boya ve yağ bazlı boyalarından hangisini tercih edersiniz diye bir soru yönelebilir. O an hangisinin daha iyi olacağına karar vermek kolay olmayacaktır.
Peki su bazlı boya ile yağ bazlı boya arasında ki fark nedir. Neden bu iki çeşit boya bulunuyor.

Su bazlı boya ile yağ bazlı boya farkından önce çok kısaca boya nedir ve nasıl oluşur? Boya bileşenlerin oluşmasıyla ortaya çıkan bir karışımdır. Pigmentler, reçineler, çözücüler ve katkı maddeler.

Su Bazlı Boya

Lateks olarak bilinmektedir. Genel olarak evlerde tercih edilen oldukça yaygın bir boya türüdür. Su bazlı boyalar hızlı kurur.Önemli bir özelliği ise suyla temizlenebilir olmasıdır. Su bazlı boya nem oluşmasına karşı olabilir.
Su bazlı boya bir çok boyama işleminde kullanılmaktadır. Ev içinde, dış cephede , iç duvarlarda ve ahşap işlerinde kullanabilirsiniz.

Yağ Bazlı Boya

Yağ bazlı boyaları alkid olarak duymanızda mümkün. Bu boya genel olarak nemli olma ihtimali daha fazla olan alanlarda tercih edilmektedir. Evlerde ise banyo ve mutfakta kullanabilirsiniz. Su bazlı boyaya göre daha geç kuruma süresine sahiptir.
Uzun kuruma süresinden kaynaklı olarak fırça darbelerini gözle görmeniz mümkündür. Su bazlı boyaya göre daha pahalı olabilir. Ayrıca daha keskin bir kokuya sahip olabilir.

Boyama yapmadan önce yüzeyde sıva çatlaklarınız varsa öncelikle onları düzeltmeniz gerekebilir. Sitemizde daha önce sıva çatlakları nasıl düzelir hakkında bir içeriğimiz bulunuyor dilerseniz 4 Adımda Sıva Çatlağını Tamir Edin içeriğimizi okuyabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.