Ne İşe Yarar

Hünnap Nasıl Ekilir Ve Pekmezi Nasıl Yapılır?

Hünnap Nasıl Ekilir Ve Pekmezi Nasıl Yapılır?

Hünnap adından da anlaşılacağı üzere pek rastlanmadık ve çok bilinmeyen bir meyve türüdür. İlk olarak yeşil renkte büyümeye başlar sonbahar güneşinde ise kırmızı ve kahverengi arasında renge dönüşen hurmaya benzeyen çekirdekleri bulunan, sonbahar aylarında olgunlaşan bir türdür. Diğer adı Çin Hurması olan Hünnap içinde iki çekirdek bulundurur ve iğdeye benzetilir, iğdeden daha büyüktür ve dışında tüy bulundurması sebebi ile iğdeden ayırt edilebilir. Kendine has kokusu ve sarı renkli çiçekleri vardır. İsteyen kuru meyve olarak, isteyen çiğ, ve olgun olarak tüketebiliyor.


Taze olarakta tüketilebilir, kurutulduktan sonra kurusuda çay olarak , isteyen reçelini de yapıp tüketebilir. Birçok farklı şekillerde tüketilebilen bu meyvenin sağlık için faydası saymakla bitmez. Kolesterol ve kan yağlarının eritilmesi için aç karnına sabahları günde 2 tane yenilebilir. Fazla tüketilmesi durumunda gaz, ishal, alerji vb. problemlerine sebep olabilir. Bu sebepler ile fazla tüketilmemeli ve gün içinde belirli sayıda düzenli aralıklarla tüketilmelidir. Aynı zamanda içinde bulunan lifler bakımından oldukça sağlıklı ve C vitamini bakımından da zengindir. Tat olarak ise çiğ olduğunda elma tadına benzer bir tada sahiptir. Günümüzde Hünnap turşusu, sirkesi, reçeli, aşağıda yapılış usulunu bahsedecek olacağım pekmezi, kurutulmuş meyvesi yapılmaktadır.

Hünnap

Hünnap Sağlığa Faydaları Nelerdir

Uyku problemlerini giderme,
Endişe yoğunluğunu tedavi etme,
Bağışıklık sistemini güçlendirme,
Kalp- damar rahatsızlığına iyi gelme,
Kas ve Kemik ağrısına iyi gelme,
Knser hastalığına iyi gelme,
Kabızlık problemini azaltma,
Yaşlanma belirtilerini azaltma,
İçerisinde Potasyum ve kalsiyum bileşenleri bulundurması ise kas sağlığına iyi gelmesi olarak sayılabilir.

Hünnap Nasıl Çimlendirilir?

1- Hünnnap çekirdeklerini su dolu bir kaseye koyunuz.
2- Kaseyi buzluğa koyun ve 3 gün bekletiniz.
3- Kaseyi alın ve oda sıcaklığında bekletin buz çözünsün.
4- Çekirdekleri çıkartın tohumları saksıya ekiniz.
5- Hava alması için çok örtmeyiniz.
Bu şekilde Hünnap meyvesi ekilmiş olacaktır. Hünnap büyüdükçe ağaca dönüşür, yeterli bir alana koymanız daha avantaj ve kolaylık sağlayacaktır Sosyal medya üzerinden bizim https://tr.pinterest.com/neiseyariyor takip edebilirsiniz.

Hünnap Pekmezi Nasıl Yapılır?

1- Hünnaplar yıkanır.
2- Haşlanarak daha yumuşak hale getirilir.
3- Haşlanan hünnaplar makine sayesinde öğütülür.
4- Ortaya su çıkar ve bu çıkan sular odun ateşinde 4-5 saat kaynatılır. ve son olarak hünnap pekmezi olmuş olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.