Ne İşe Yarar

Spermiogram a b c d Ne Demek

Spermiogram a b c d Ne Demek

Spermiogram erkekler için bazı durumlarda üroloji hekimleri tarafından istenmektedir. Genel olarak çiftlerde düzenli ilişki sonrasında çocuk olmaması durumunda erkek partneri incelemek üzere yapılır. Spermiogram çeşitli kriterlere göre değerlendirilir. Spermiogram testi sonucunda ise bazı alanlar yer alıyor. Bu kısımlardan ise a b c d veya 1 2 3 4 diye sıralı bir şekilde bir alan mevcuttur. Spermiogram a b c d Ne Demek Bu kısım neyi ifade ediyor.

Spermiogram A B C D Ne Demek Anlamı

Verilen numune çok yönlü olarak inceleniyor. İncelendiği başlıklar, kalite, hız ve sayı olarak genel hatlarıyla diyebiliriz.
Size verilen test sonuç formunda ise A B C D hareketliliği ifade etmektedir. Aynı şekilde bazı sonuçlarda 1 2 3 4 veya başka bir şekilde ifade edilir.
İfade edilen şekil rakam veya harf olarak farklılık göstersede hareketli spermelerin hızını ifade etmektedir. Sperm testlerinde hareket hız Spermiogram Motilite olarak ifade edilir.

Test yapılan merkezlerde değişiklik gösterebilir fakat genel olarak ;

a. İleri- Hızlı
b. İleri – Yavaş
c. Yerinde hareketli
d. Hareketsiz olarak belirtilir.

sperm testi
sperm testi

Merkezlerin değerlendirdiği kritere göre kendiniz yorumlayabilirsiniz. Sperm testinde kullanılan kriterler farklıdır. Fakat yaygın olan kriterlerden birisi de WHO olarak biliniyor.
https://www.neiseyariyor.com/spermiogram-normal-degerleri/ içeriğimizde bu kritere göre normal değerleri inceleyebilirsiniz.

Sperm testi için okuyabileceğiniz diğer makalelerimiz şu şekildedir;

Sperm Hareketliliği Artıran Besinler Öneriler
Erkeğin Kısırlık Nedenleri
Sperm Kalitesi Düşüğe Neden Olurmu ?
Sperm Testi İçin Nereye Gidilir Hangi Bölüm

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.