Ne İşe Yarar

Yeşil Fasulye Kuru Fasulye Ne İşe Yarar

Yeşil Fasulye Kuru Fasulye Ne İşe Yarar

Fasulye bir çok şekilde tüketilmektedir. Fasulye nin her hali sağlık açısından bir çok faydaya sahiptir. Sağlık açısından oldukça faydalı bir besin olan Fasulye uygun bir protein, lif ve vitamin kaynağıdır.
Peki Fasulye Ne İşe Yarar 8 faydasını öğrenin. Bu içeriğimizde daha çok protein elde etmek ve kalp hastalığı riskini azaltmak da dahil olmak üzere Fasulye ‘nin sağlık üzerine faydaları.

Fasulyenin bir çok çeşidi vardır. Çoğu güvenli bir şekilde tüketilmelidir. En çok bilinen Fasulye çeşitlerinden bazıları şunlardır;

  • Lima Fasulyesi
  • Kara Fasulyesi
  • Börülce Fasulyesi
  • Soya Fasulyesi
  • Fasulyesi
  • Nohut
  • Lacivert Fasulyesi
  • Barbunya Fasulyesi
  • Kırmızı Fasulyesi

Sizinde bildiğiniz burada yer almayan Fasulye çeşitleri varsa bize yorum olarak bize yazabilirsiniz.

Fasulye Ne İşe Yarar Sağlığa Yararları

Bu kısımda sağlık açısından fasulyenin 8 faydasını başlıklar halinde incelemeye alacağız. Fasulye Ne İşe Yarar işte bilgiler;

1.Protein Kaynağıdır

Vucüt için kilit bir rolü olan protein hayati bir besindir. Fasulye proteinlerin yapı taşları olarak bilinen amino asitler bakımından bir hayli yüksektir.
Protein kaynakları iki farklı kategoriye ayrılabilir: eksiksiz ve eksik. Hayvansal ürünler, soya ve kinoanın tamamı proteinlerdir, yani dokuz amino asidin tümünü içerirler.

Tüm fasulye türlerinden sadece soya fasulyesi dokuz amino asidin tümünü içerir. Eksik proteinler, tam proteinler elde etmek için gün boyunca tek bir öğünde veya gün boyunca çeşitli öğünlerde fındık, tohum, süt veya tahıllarla kolayca birleştirilebilir.

Örneğin, bir kişi pilav veya kuskus ile fasulye yiyebilir. Öğle yemeğinde siyah fasulye ve daha sonra günün sonunda badem veya peynir bile olsa insanların tam protein almasını sağlayabilir.
Fasulye, vejetaryenler ve veganlar için mükemmel bir protein kaynağıdır. Ayrıca, süt ürünleri gibi diğer bazı protein kaynaklarından daha düşük kaloriler ve doymuş yağlardır.

2.Besin , Yoğun Gıda

Fasulye besin bakımından oldukça zengindir. Folat bunlardan birisidir. Folatın yeteri kadar alınmaması durumunda ; zayıflık , yorgunluk , kalp çarpıntısı , iştah kaybı ve asabiyet gözlenebilir.
Fasulyede yer alan diğer besinler ise ; çinko , demir , magnezyum ve lif.

3.Antioksidan

Fasulye polifenoler adı verilen bir tür antioksidan bakımından zengindir. Antioksidan vucüt içerisinde tam bir savaşçıdır. ÖZellikle fiziksel yaşlanmadan, kansere ve iltihaplanmaya kadar vücuttaki çok çeşitli süreçleri etkileyen kimyasal maddeler olan serbest radikallerin etkileriyle savaşmaktadır.
Antioksidan bakımıdan önemli olan fasulye tüketilmelidir.

4.Kalp Sağlığı için Fasulye

Fasulye tüketen kişiler kalp krizi ve felç veya diğer kalp sorunlarınndan ölme olasılığı daha düşük olabilir.2013 yılında yapılan çalışmalarda Fasulye yemeyle koronet kalp hastalığı riskinin azaldığına dair bir ilişki bulunmuştur. Kalp hastalığının ve kalp krizi riskinin bir diğer nedeni ise kolesterol olarak belirtiliyor.
Fasulye ise yapılan araştırmalar neticesinde kolesterolü düşürdüğü tespit edilmiştir.

5.Diyabete Karşı Fasulye

Fasulye kan şekeri seviyelerini dengelemeye yardımcı olabilir. Hatta belirtilen sonuçlara önlenmesinde bile etkilidir. Çekirdekler lif bakımından yüksektir bu durumda kan şekerini düşürmeye yardımcı olmaktadır.
Deney hayvanları üzerinde 2015 yılında bir araştırma yapılmı ve soya fasulyesi yapraklarında bulunan bir kimyasal maddenin vücudun sağlıklı şeker seviyelerini korunmasına yardımcı olabileceği bulundu.

Soya fasulyesi pankreas hücrelerinin sağlıklık çalışmasını desteklemektedir. Penkreas kan şekerini düzenleyen insülin üretmektedir.

6.Yağlı Karaciğere Fasulye Tüketin

Yağlı karaciğer bir hastalıktır. Karaciğerde yağ birikmesi sonucunda ortaya çıkan metabolik bir hastalıktır. 2016’da yayınlanan araştırmalar , adzuki fasulyesinin farelerin karaciğerinde yağ birikimini arttırdığını ortaya çıkardı. Bu sonuç, bu fasulyelerin karaciğer sağlığını koruyabileceğini ve insanlarda daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen yağlı karaciğer riskini azaltabileceğini göstermektedir.

7.İştahı Kontrol için Fasulye

Fasulye Ne İşe Yarar

Fasulyelerdeki lif ve sağlıklı nişastalar yiyecek isteklerinin önlenmesine yardımcı olabilir . İnsanlar fasulye içtikten sonra kendilerini daha fazla hissedebilir, bu da aşırı yemek yemeyi önleyebilir ve hatta kilo kaybına yardımcı olabilir.

9. Bağırsak sağlığının iyileştirilmesi

Araştırmalar , barbunya bariyerini iyileştirerek ve sağlıklı bakteri sayısını artırarak barbunya fasulyesinin çeşitliliğini, bağırsak sağlığını iyileştirdiğini göstermiştir. Bu, bağırsakla ilişkili hastalıkların önlenmesine yardımcı olabilir.

Fasulye ile alakalı diğer konular ;
Pek çok fasulyeyi çiğ yemek güvenli değildir çünkü lektin adı verilen proteinleri içerir. Bu proteinler ağır gıda zehirlenmelerine neden olabilir çünkü sindirime müdahale ederler ve siyanür oluşumuna yol açabilirler.

Fasulyeleri en az 10 dakika pişirmek lektinleri yok eder, böylece güvenle yenebilirler.

Fasulyenin en sık görülen yan etkileri gaz ve bağırsak rahatsızlığıdır. Bunlar tehlikeli değil ama bazı insanlar için nahoş ve hatta acı verici olabilir. Fasulye Ne İşe Yarar sizin bilgilerinizi bekliyoruz.
Siz fasulye’yi nasıl tüketiyorsunuz. Yorumlarınızı bekliyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.