Ne İşe Yarar

Ayva Çekirdeği Ne İşe Yarar

Ayva Çekirdeği Ne İşe Yarar

Kış aylarının vazgeçilmez besinlerinden biri olan ayvayı yedikten sonra iç kısımlarında kalan çekirdeklerini hiçbir şekilde atmayın. Cilt tedavilerinde eşsiz katkısı olan ayva çekirdeği sağlık içinde inanılmaz faydalıdır. Ayva çekirdeğinden maskeler, jeller hazırlayarak çatlak ve cilt hasarlarının önüne geçebilirsiniz. Merak edenler için ayva çekirdeği ne işe yarar ;

Ayva Çekirdeği Ne İşe Yarar

Ayva Çekirdeği Sağlığa Faydaları

Özellikle hamilelik döneminde sık görülen meme uçlarındaki çatlakların geçmesinde ayva çekirdeğinin iyileştirici etkisi vardır. Doğumdan hemen sonra alışma sürecinde oluşan yaralanmalara; ayva çekirdeklerini badem yağı ile özdeşleştirerek bakım kremi elde edebilirsiniz. Bu kremi akşamları yatmadan meme ucunu sürün fakat bebek emmeden bu bölgeyi tekrar temizleyin.

Ayva çekirdeklerinden hazırlayacağını sudan günde 1 bardak içerseniz dışarıdan gelebilecek mikropların ayağını kaydırarak vücudunuzu hastalıklara karşı korur. 1 bardak ılık suya ayva çekirdeklerini ekleyip 5 dakika demlendirin ve için.

Gırtlak kanseri problemi olanlar için iyi gelebilecek olan ayva çekirdeklerini balın içine ezdirerek yedirip tüketin. Oluşan gırtlak kanserinin ilerlemesini önleyerek iyi hücreleri koruyacaktır. Tabi ki ciddi bir hastalık ve doktora danışmak gerekir.

Ayva Çekirdeği Sindirim


Bağırsaklar için faydalı olan ayva çekirdeği bu bölgede oluşan mikropların azalmasını ve olası problemlerin giderilmesinde etkilidir. Ayva çekirdeklerini suda demlendirerek günlük içebilirsiniz.
Ayva çekirdeğinden kür hazırlayarak düzenli şekilde tükettiğinizde midenizde görülen rahatsızlıkları giderebilirsiniz. 30 gram ayva çekirdeğini 1 bardak ılık suya ekleyip yarım saat kadar demlendirin ve için.

Ayva çekirdekleri sayesinde geçmeyen ishali önlemek için kullanabilirsiniz. 1 miktar ayva çekirdeğini 1 bardak ılık suya ekleyin ve 10 dakikaya yakın demlenmesini bekleyin. Ardından suyu tüketin. Geçene kadar 1 bardak olarak içilebilir.

Ayva Çekirdeği Göz

Gözlerde oluşan iltihaplanmalar için de ayva çekirdeğinden faydalanabilirsiniz. Ayva çekirdeğini badem yağı ile ezdirin ve pamuğa bandırdığınız kürü gözlerinizin üzerinde yarım saat kadar bekletin. Ardından gözlerini ılık su ile yıkayarak temizleyin. Sabah akşam uygulanabilir.

Ayva Çekirdeği Öksürük

Öksürükten bir türlü kurtulamıyorsanız yine ayva çekirdekleri imdadınıza yetişecektir. Her sabah ayva çekirdeği ile hazırlanmış 2 bardak su içerek oluşan sürekli öksürük giderilir.
Bronşit özellikle kış aylarında nükseden tehlikeli sayılabilecek rahatsızlıklar arasındadır. Bronşitin kesilmesi için hazırlayacağınız ayva çekirdekli sudan düzenli içtiğinizde bronşitinizin azalmasına destek verebilirsiniz.

Ağva Çekirdeği Sindirim Sistemi

Sindirim sisteminin de düzenlenmesini sağlayan ayva çekirdekleri kabızlık problemlerinizde de size yardımcı olacaktır. Sağlıklı ve düzenli bir sindirim için yapacağınız ayva çekirdekli kür suyu 30 gram ayva çekirdeğinden hazırlanır ve 2 çay bardağı tüketilmesi sabahları tavsiye edilir.
Boğaz yollarında ki şişmeler içinde ayva çekirdekleri şifa kaynağıdır. Ayva çekirdekli sudan günde 1 bardak içerek boğaz bölgesinde oluşan ağrılar giderilmede etkindir.

Ayva Çekirdeğinin Cilde ve Saça Faydaları

Ayva çekirdeğinden hazırlayacağınız kürden ellerinize yedirerek sürdüğünüzde oluşan kuruluktan kurtulabilirsiniz. Ayva çekirdeklerini zeytinyağının içinde ezdirip ellerinize geceden yedirip yatın.
Sivilce problemleri için cildinize sürebileceğiniz ayva çekirdekli krem aknelere iyi gelecektir. Eşit miktarlarda zeytinyağı ve badem yağını karıştırıp ezdiğiniz 30 gram ayva çekirdeği ile karıştırın ve sivilce oluşan bölgeye sürün.

Ayva Çekirdeği Cilt


Genç, sağlıklı, diri ve sarkmamış bir ciltmi istiyorsunuz? İstediğiniz cilde kavuşmak için ayva çekirdeklerinden faydalanabilirsiniz. Ayva çekirdeği ve su ile hazırlayacağınız jeli her gün düzenli olarak akşam sabah cildinize yedirerek tertemiz ve genç bir cilde kavuşabilirsiniz.


Ayva çekirdeği jelini egzama olan bölgelerinize yedirerek oluşan kaşıntı ve kuruluğu giderebilirsiniz. Egzama sıkıntılı bir rahatsızlıktır ve özellikle stresin artması ile vücutta çoğalabilir. Ayva çekirdeği jeli kaşıntılı egzamanın azalmasını sağlayabilirsiniz.

Ayva Çekirdeği Saç


Ayva çekirdekleri saçların yumuşamasını ve krem görevi görmesini sağlayabilirsiniz. Yarım kilo ayva çekirdeğini 1 bardak suda bekletin ve bu su ile saçlarınıza 1 saat bakım yapıp yıkayın. Bu sayede dökülen ve azalan saçlarınızın daha sağlıklı köklere sahip olduğunu göreceksiniz.
Cildin nem seviyesini arttırmak nemsizlikten kaynaklı kurulukları gidermek için ayva çekirdeklerini kullanabilirsiniz. Ayva çekirdeklerini 1 fincan olacak şekilde ayırın ve içine badem yağı ve ılık su ekleyip harmanlayın. Karışımı ciltte istenen bölgelere yedirin.
Kış aylarında en çok görülen cilt sorunlarından biri de dudak çatlaklarıdır. Ayva çekirdekleri ile hazırladığınız kürü dudaklarınıza yedirerek sürün ve çatlaklardan kurtulun.

Ayva Çekirdeğinin Zararları


Ayvaya alerjiniz var ise ayva çekirdeğini de kullanmadan önce doktorunuza danışabilirsiniz.
Hamileler ve çocuklar için ayva çekirdeği ile hazırlanan suları tüketmek çok sağlıklı olmayabilir.
Sürekli ve düzenli ilaç kullananlar ayva çekirdekleri ile hazırlanan suları doktorlarına danışmadan tüketmemelidir.
Genel olarak ayva çekirdeği ne işe yarar konusunu incelemeye çalıştık. Bir önceki makalemiz Ozon Yağı Ne İşe Yarar ‘ı okumanızı tavsiye ediyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.