Ne İşe Yarar

Boyun Fıtığına Hangi Doktor Bakar

Boyun Fıtığına Hangi Doktor Bakar

Boğun fıtığına hangi doktor bakar, merak edilen bir konudur. Boyunda oluşan ağrı kesinlikle ötelenmemeli ve kısa süre içerisinde doktora başvuru yapılmalıdır. Geçmeyen uzun süreli ağrılar boyun fıtığı olabileceğinize işaret olabilir. Bunun için vakit kaybetmeden hekime başvurunuz.

Vücudumuzun dik durması için vertebra yani Omur adlı kemiğe ihtiyaç duyarız. Bu kemik arasında disk adındaki destek dokuları bulunur. Omur disklerin yükünü azaltarak yük binmesini önler. İnsanlar, meslekleri, yaşları, yaptıkları ters bir hareket veya travma sonucu oluşan bir neden ile bu diskin içerisindeki sıvıyı zedeledikleri an görevini eskisi kadar iyi yapamaz hale gelir. Diskte oluşan bu deformasyonun şiddeti arttıkça zedelenmesi veya yırtılmasıyla sonuçlanır. Bunun adına tıpta Boyun Fıtığı denir.

Boyun Fıtığının Belirtileri

Boyun ağrısı her yaştan, cinsiyetten toplumun her kesiminde çok sık görülebilen bir rahatsızlıktır. Genellikle 5. Ve 6. Omurlar arası daha sonra 6. ve 7. Omurlar arasında görülür. Bunun sebebi bu omurların strese veya çok sık hareketlere maruz kalmalarından dolayı oluşur.

· Kolların karcılanması

· Kollarda güçsüzlük

· Boyun, kol, sırt, omuzlarda ağrı

· Refleks kaybı

· Kollarda incelme

Boyun Fıtığı Tedavisi

Her şeyden önce tüm sağlık ve tedavi yöntemlerinde olduğu gibi, uzmanlar ve doktorlar tarafından hastanın stresten uzak kalınması tavsiyesi verilir. Birçok sağlık sorununun başında stres geldiğini unutmamak gerekir.

Tedavinin ilk evresinde hastanın tedaviye destek olması beklenir, hastanın doğru oturması ve durması eğitimi verilir. Ağır işlerden kaçınılarak, lokal ısı tedavisi uygulanır. İlaç tedavisinde kas gevşetici ve ağrı kesicilerden destek alınır. Daha sonra periyodik olarak fizik tedavi uygulanır. Boyunluk kullanımı ilk aşamada rahatlatıcı bir etki sağlar. Uzun süre kullanımı, boyun kaslarını zayıflatacağı için bu süre uzun tutulmamaya gayret gösterilir. Boyunda itme, germe, çekme egzersizleri uzmanlar eşliğinde yapılır. Boyun çevresindeki kasların güçlenmesi için bu tip boyun egzersizleri tavsiye edilir. Boyun fıtığı tedavilerinde sıklıkla ameliyatsız yöntem kullanılır. Hastanın durumunda ilerlemiş bir boyun fıtığı rahatsızlığı varsa bu tedavi cerrahi müdahaleye dönüşebilir. Boyun fıtığı ameliyatlarını beyin cerrahları gerçekleştirir.

Boyun Fıtığı Spinal Enjeksiyon

Boyun fıtığında cerrahi müdahale ile ilk hedeflenen şeyin, omurilik ve buradaki sinirlerin sıkışıklığını giderirken, buradaki anatomik yapı ve omurganın yük taşıyabilme fonksiyonlarını korumaktır. Bu işleme diskektomi denir. Hasar almış disklerin yerine protez diskler yerleştirilebilir. Fakat bu yöntem tüm hastalar için uygun olmayabilir. Boyun fıtığı olduğunuzdan şüpheleniyor veya bu belirtileri taşıdığınızı düşünüyorsanız en yakın tedavi merkezine başvurmanızda fayda olacaktır.

Boyun Fıtığına Hangi Doktor Bakar

İçeriğimizde boyun fıtığı hakkında genel olarak bilgileri sizlerle paylaştık. Bu kısımda boyun fıtığına hangi doktor bakar sorusuna cevap vereceğiz. Öncelikle Boyun fıtığına bakan bölüm, boyun omurilik sinir cerrahisi veya ortapedi bölümüdür. Boyun fıtığı için ilgili bu bölümlerden randevu alabilirsiniz. Yapılacak muayne sonrasında hekim sizi fizik tedaviye yönlendirebilir veya cerrahi bir müdahele ile tedavi planlanabilir.

İlgili diğer makalelerimizen aşağıdan ulaşabilirsiniz.
Sırt ve Bel Ağrısı İçin Hangi Bölüm
İdrar Kaçırma Hangi Bölüm

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.