Ne İşe Yarar

Erkeğin Kısırlık Nedenleri Çözüm Yolları

Erkeğin Kısırlık Nedenleri Çözüm Yolları

Erkekler kısırlık problemlerini genel olarak evlenip çocuk sahibi olmak istediklerinde öğrenmektedir. Çiftlerin çocuk sahibi olamaması son dönemlerde sık karşılaşılan bir sorun olarak ortaya çıkmaktadır. Fakat buna karşın geliştirilen yöntemler ile bebek hayali kuran çiftlere güzel haberler veriliyor. Ortalama on çiftten ikisi çocuk sahibi olma konusunda çeşitli sorunlar ile karşılaşıyorlar. Yurtdışında yapılan bir araştırmaya göre bebek sahibi olamayan çiftlerde %40 oranında kadınlarda % 40 oradan erkeklerde ve % 20 oranda her iki çiftte problem olduğu belirlenmiştir.
Bu içeriğimzde ise erkeğin kısırlık nedenleri neler olabilir çözüm yolları hakkında bilgiler sunmak. Yararlandığımız yabancı kaynaklardan edindiğimiz bilgilerdir.

Kısırlık Nedir ve Nasıl Anlaşılır

Kısırlık aslında çok ağır bir tabir diyebiliriz. Kısırlığın tanımına baktığımızda düzenli ve korunmasız olarak bir yıl cinsel ilişki sonucunda hamile kalamama durumudur. Fakat bu hamile kalamama durumu bazen çok basit nedenlerden dolayı oluşmamaktadır. Kadınlar kadın doğum uzmanına muayne olmalılar, erkekler ise bunun için bir ürolog uzmanına muayne olmalıdır.

Muayne sonrasında sizden bir semen analizi istenebilir. Bu analizde ise sperm hücreleri incelenmekte ve erkekten kaynaklanan sorunun kaynağı ortaya çıkmaktadır. Sperm testi için hangi bölüme gidilir içeriğimizi okumanızı tavsiye ediyoruz. https://www.neiseyariyor.com/sperm-testi/
Sağlıklı ve doğru bir sonuç için analiz öncesinde doktorunuz bazı bilgileri sizlerle paylaşacaktır bu bilgilere göre doğru zamanda hücre verebilirsiniz.

Erken saatlerde yapılan sperm testi sonuçları aynı gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Spermiogram normal değerleri hekiminiz ile değerlendirebilirsiniz.

Erkek Kısırlığının Nedenleri Nelerdir?

Varikosel : Erkeklerden kaynaklı en sık rastlanılan sorun varikoseldir. Varikosel nedeniyle erkekler çocuk sahibi olamayabiliyorlar. Varikosel, yumurtalıkları çevreleyen damarların genişlemesi ve şişmesi durumudur. Damarlarda biriken kan ise sperm hücrelerini olumsuz yönde etkilemektedir. Ortalama olarak 7 erkekten birisini etkilemektedir. Varikosel genellikler elle yapılan muayne sonucunda teşhir edilebilir.
Elle teşhis edilemeyen durumlarda ultrason ile teşhis edilir. Varikosel zaman içerisinde ağrı yapar ve çeşitli belirtiler gösterebilirken bazı erkeklerde hiç bir belirti göstermez varikosel olduğu sadece çocuk sahibi olmak istediğinde ortaya çıkabilir.
Varikosel tedavisi kolay erkek kısırlık sorunlarından birisidir. Genellikle küçük bir cerrahi işlem ile varikosel tedavi edilebilir.

Enfeksiyon : Prostat veya epididim (testisin arkasındaki bir kanal) enfeksiyonları, bir erkeğin doğurganlığı üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Böyle bir enfeksiyon genellikle menide çok sayıda beyaz kan hücresi bulunmasıyla teşhis edilir. Enfeksiyondan şüpheleniliyorsa, ürolog bir meni kültürü isteyebilir ve bir antibiyotikle tedavi önerebilir.

b vitamini bel ağrısı
b vitamini bel ağrısı

Hormonal Sorunlar : Sperm üretimi hem hipofiz bezinden (FSH, LH) hem de testisten (testosteron) gelen özel hormonların kontrolü altındadır. Bu hormonların kan seviyeleri anormal ise, sperm üretimi çok düşük olabilir veya hatta hiç olmayabilir. Bu tür problemler basit kan ve tükürük testleri ile teşhis edilir ve eğer varsa ilaçla düzeltilebilir.

Sperm Akışının: Tıkanması Sperm, testislerde üretilir ve daha sonra testisin arkasındaki küçük bir kanal olan epididime doğru hareket eder ve burada tamamen olgunlaşır. Epididimde birkaç gün geçirdikten sonra sperm, boşalma kanalına doğru vas deferens adı verilen bir tüpe yüzer. Testisten ejakülatuar kanala giden yolun tıkanmasına neden olabilecek birkaç durum vardır. Böyle bir tıkanıklık, sperm sayısının aşırı derecede düşük olmasına veya ejakülatta hiç sperm bulunmayan azospermi olarak bilinen bir durumu oluşturabilir. Bazen bir tıkanma onarılabilir. Ve tıkanıklığın onarılması mümkün değilse, IVF ile gebelik elde edilebilir olmalıdır.

İlaçlar ve Tedavinin Yan Etkileri: Bazı ilaçlar veya tıbbi tedaviler sperm üretimini engelleyebilir. Kanser için radyasyon tedavisi testis fonksiyonunu bozabilir. Pek çok kemoterapi ilacının üretim üzerinde kalıcı etkisi olacaktır. Testosteron replasman tedavisi gibi bazı ilaçların, ilaç kesildiğinde tersine dönmesi gereken geçici bir etkisi olabilir.

Genel olarak erkeğin kısırlık nedenleri bu durumlardan kaynaklanabilir. Kesin olarak sonuç için bir ürolog uzmanına başvurmanız gerekmektedir. Doğru yapılan bir tevadi ile çocuk sahibi olabilirsiniz.

Yaşam Tarzı Değişikliği İle Erkek Doğurganlığını Artırmak

  • Beslenme , yaşam tarzı ve diğer faktörler erkeklerin doğurganlığı üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.
  • Sigara tüketimi sperm sayısı, hareketliliği ve kalitesini düşürmektedir.
  • Aşırı alkol tüketmek spermin bozulmasına neden olabilir.
  • Aşırı ısıdan kaçının , sağlıklı bir sperm için yumurtalıkların vücut ısısından daha düşük olması gerekiyor. Bunun için aşırı sıcak banyolar, yüksek sıcak çalışma alanlarından kaçınmak gerekebilir.
  • Doğru beslenme , Meyveler, sebzeler ve tam tahıllar açısından zengin sağlıklı bir diyet yemek, sperm işlevi ve erkek doğurganlığı için faydalı olabilir. Susuz kalmamak için yeterince su içmek de önemlidir.

Bu içeriğe benzer ve erkeklere özel yazılarımızı aşağıdaki kategorimizden okuyabilirisiniz.

https://www.neiseyariyor.com/konu/erkeklere-ozel/

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.