Ne İşe Yarar

Fesleğen Ne İşe Yarar , Faydaları Nelerdir

Fesleğen Ne İşe Yarar , Faydaları Nelerdir

Yemeklere eklenen fesleğen yaprakları , ayrı bir lezzet katacaktır. Özellikle et, balık , salata ve yemeklere eklenen soslara katılabilir. Taze veya kurutulmuş olarak kullanılır. Ayrıca fesleğen kullanarak bir çay bile yapabilirsiniz. Peki fesleğen ne işe yarar faydaları nelerdir. Merak ediyorsanız yazımızın tamamını okuyabilirsiniz.

Fesleğen Hakkında Bilgiler

Fesleğenin yaprakları parlak ve oval şeklindedir. Bu bitki soğuk havayı sevmez ve sıcak iklimde yetişmektedir. Aysa’ya özgi bir bitki olarak biliniyor olsada ülkemizde de yetiştirilmesi mümkündür.
Yaprakları yemeklere katılan mutfak bitkisi olarak kullanılabilir.

Kasımpatı çayı hakkında bir makalemizde ne işe yaradığı hakkında bilgileri sizlerle paylaştık. Okumak isteyenler Kasımpatı Çayı makalemizi okuyabilirler.

Fesleğen Ne İşe Yarar

Yemeklere tat ve lezzet katmasını yukarıda ki bölümde incelemiştik bu nedenle bu duruma çok değinmeden diğer faydaları ve fesleğen neye yarar hakkında bilgiler vereceğiz.

Mide sakinleştirici : Mide sakinleştirici etkisi ile bilinmektedir. Özellikle İtalyanlar çok sık kullanır. 1/2 çay kaşığı kurutulmuş veya taze fesleğeni demleyerek içiniz. Bu hazımsızlığa iyi gelir ve dolgunluk hissini hafifletebilir.

Öksürük ve soğuk algınlığı : Öksürük ve soğuk algınlığınızı hafifletmek için fesleğen kullanabilirsiniz. Yine dilerseniz demleyin veya çiğ olarak çiyneyebilirsiniz.

Baş ağrısı için fesleğen buharı : Yüzünüze buhar uygulaması yaptığınızda içerisine bir çorba kaşığı kuru fesleğen ekleyin. Bu buharda 5 ile 10 dakika
nefes alın.

Isırıklara karşı : Bir böcek sizi ısırabilir veya arı sokabilir. Bu gibi bir durumda fesleğen yaprağını çiğneyin ve ısırılan bölgeye uygulayın. Acıyı ve zehiri gidermeye yardımcı olacaktır.

Stres azaltma : Banyo yaparken suyunuza iki bardak fesleğen ekleyerek rahatlamanıza fayda sağlayacaktır.

Siz fesleğeni nasıl kullanıyorsunuz. Yorumlarınızı bize yazabilirsiniz.

Fesleğenle ilgili sorular ?

Evde fesleğen nasıl yetiştirilir ? Evde Fesleğen dikimi ?

Fesleğen hangi yemeklerde kullanılır ?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.