Ne İşe Yarar

Hamilelikte Nst’ye Kaçıncı Haftada Girilir

Hamilelikte Nst’ye Kaçıncı Haftada Girilir

Sevgili anne ve baba adayları, bir süre önce çok şahane bir yolculuğa çıkmıştınız. Geçen günler içerisinde bir çok test yaptınız. Takibinizi yapan kadın doğum uzmanı  her kontrolde size bilgiler aktarmıştır. Bu gidişinizde eminiz ki NST ‘ye gireceksiniz demiştir. Peki NST ne işe yarar gebelikte nst ne amaçla yapılır ve hamilelikte nst’ye kaçıncı haftada girilir . Sizi bilgilendirmesini umduğumuz bu yazımızda bu konuyu işledik. Aşağıda sizler için faydalı olduğunu düşündüğümüz videoyu izleyebilirsiniz.
Ayrıca Hamilelikte kilo kontrolü oldukça önemlidir. İdeal kilolarda seyretmeniz sağlığınız ve bebeğiniz için önemlidir.

Hamilelikte İdeal Kilo Tablosu makalemizi incelemenizi öneriyoruz.

Nst Nedir ve Neden Yapılır

Gebeliğin belirli bir döneminde veya riskli gebeliklerde bu test sık sık yapılır. Tam olarak Nst açılımı Nonstres ‘dir. Bebeğin durumuna ve sresli olup olmadığına bakılır.
Gebelikte bebeğin kalp atışlarını incelemektedir. Genel olarak gebeliğin son dönemlerinde çok sık olarak yapılmaktadır. Uyulama süresi yaklaşık olarak 20 dakika sürmektedir.
Herhangi bir ağrı veya acı duyulmadan yapılır ve gayet basit bir uygulamadır.

Gebelikte Nst Nasıl Yapılır

Öncelikle rahat edebileceğiniz bir odaya çıkarılmaktasınız. Görevli teknisyen veya doktor yapıyorsa cihaz ile birlikte yanınıza gelecektir.
Göbeğine iki kemer bağlanacaktır. Bu kemerlerin farklı görevi bulunuyor. Birisi bebeğin kalp atışlarını ve hareketlerini incelemektedir. Diğer kemer ise
rahim kasılmalarınızı izlemek ve kayetmek amacıyla takılır. İşlemin uygulaması esnasında cihaz üzerinde ki kağıda veriler aktarılır ve yazılır. Daha sonra kadın doğum uzmanınız veriyi inceler ve tedaviye ihtiyaç duyuluyorsa gerekli detaviyi başlatır.

Nst esnasında bebeğiniz hiç hareket etmiyor olabilir bu durumda hemen telaşlanmayınız. Bebeğiniz güzel bir uykuya dalmış olabilir. Bu durum çok sık karşılaşılan bir durumdur. Bu durumda
sizden biraz su veya meyve suyu içmeniz istenebilir veya küçük bir tatlı tüketmeniz istenebilir. Bu şekilde bebek uyandırılmaktadır.
Bu durum ile karşılaşmamak içi tok karnına nst cihazına girmeniz faydalı olacaktır.

Hamilelikte Nst’ye Kaçıncı Haftada Girilir

Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi bebeğinizin kalp atışları ve stres durumuna bakmak amacıyla yapılır. Aynı zamanda rahim kasılmalarına bakılır . Özellikle gebeliğin son 4 veya 5 haftasından itibaren sıklıkla bu durumlara bakılır.
Tabi Nst için gebeliğin son dönemi beklenmez daha erken dönemde yapıldığıda görülmektedir. Erken doğumları çok sık duymuş olabiliriniz. Bu tür doğumlar öncesi takip Nst ile yapılır.

https://www.youtube.com/watch?v=-k9O_a5kW2s

Sonuçları Ne Anlama Gelir

Sonuçları normal gelmesi bebeğinizin hiç bir sorun ve stresi olmadığı anlamına gelir. Fakat kadın doğum uzmanı doğuma kadar bu testleri sık sık istemektedir. Özellikle son 2 hafta 2 günde bir istenildiği durumlar olabilir.
Bebeğin kalp atışlarında istenilen seviye elde edilmememişse 20 dakikalık süreç 90 dakikaya kadar uzatılmaktadır. Bu 90 dakika içerisinde hiç hareket olmaz ise nonaktif olarak değerlendirilir.
Hemen korkmanı bazı durumlarda bu sonuç çıkabilir bunun sebebi yeterince bilgi alınmamış veya uygulama tekneğinin yanlış olmasından kaynaklanabilir.

Fakat daha sonra yapılan Nst de sonuç yine nonaktif olarak çıkması durumunda bebeğin yeteri kadar oksijen almadığı veya plasentada ki bir soruna işaret olabilir. Yapılan bir kaç nst sonucunda hekiminiz bebeğin doğması gerektiğine karar verirse doğuma alınır.
Doğum haftası gebeliğin normal haftası öncesinde gerçekleşirse erken doğum denilmektedir. Bu sorun 38 haftada olursa normal zamanda doğan bebek olarak değerlendirilmektedir.

Fetal taşikardi : Bebekte izlenilen kalp atışının 160 üzerinde saptanması durumudur. Böyle bir durumda neden kaynaklandığı araştırılmalı ve tedaviye geçilmelidir. Gerekirse anne adayı tedavisini hastanede gözetim altında geçirmelidir.
Fakat bu durum kendi içerisinde de 3 durum da incelenir;

Hafif taşikardi 160 ile 180 kalp atışı
Orta taşikardi 180 ile 200 kalp atışı
Şiddetli taşikardi 200 üzeri kalp atışı.

Nst yaptıran anneler veya tecrübeliler  NST ne işe yarar yorumlarını sitemize bırakabilirler. Bu sayede daha önce nst yaptırmamış anne adaylarına tecrübenizi aktarabilirsiniz.

Hamilelik lekeleri için hekiminize danışarak krem kullanabilirsiniz. Expigment Leke Kremi ni doktor onayı aldıktan sonra kullanabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.