Ne İşe Yarar

Kamkat Ne İşe Yarar Kamkat Nedir Faydaları

Kamkat Ne İşe Yarar  Kamkat Nedir Faydaları

Bu yazımızı okuyorsanız bir şekilde kamkatı duydunuz diyebiliriz. Peki kamkat ne işe yarar sağlık açısında faydaları nelerdir. Kamkat sağlık açısından oldukça faydalıdır. Kamkat lif bakımından oldukça yüksektir , bunun nedenlerinden biriside kabuğu ile birlikte yiyilebilir olmasıdır. Lif deposunun olmasının yanında antioksidan, vitamin ve minaral sağlar.

Kamkat Nedir

Kamkat , turunçgil ailesinin küçük bir üyesidir. Tadı portakalı andırmaktadır. Fakat portakaldan daha küçük ve şekil olarak daha ovaldir. Narenciye denilince akla portakal, mandalina, greyfurt geliyor kamkat bunlardan farlı olarak kabuğu ile yenilebilen tek narenciyedir.

Kamkat Kaç Kalori

Kamkatlar küçük meyvelerdendir. Servis için yaklaşık 5 adet tüketebilirsiniz. Ortalama bir kamkat 20 gram ağırlığındadır.

100 gramlık kamkat şunları içerir ;

71 kalori
1 gramdan az yağ içerir
6 gram karbonhidrat içerir
7 gram lif
9 gram şeker ve protein içermektedir.

Kamkat Reçeli Nasıl Yapılır

Kamkat çeşitli şekilde tüketilebilen bir meyvedir. Kadınlarımız en doğru ve en güzel tarifi kesinlikle biliyorlardır. Fakat kişiye özel olarak
yapımında değişkinlikler göstermektedir. Genel bir tarif vermek gerekirse;

kamkat reçeli

İhtiyaç olunan malzemeler,
1 kilo kumkuat
1 kilo şeker
1 litre su

  • İsteğe bağlı olarak yarım kilo kullanabilirsiniz.

Yapılışı: Kamkatların baş kısımları çok derin olmadan alınıyor. Büyük kamkatları ikiye bölebilirsiniz. Tencere içerisine sıcak su ilave edilir.
15 dakika boyunca kaynatılıyor. Fazla kaynatılmamalıdır. Ardından bir süre soğuk suda bekletilir.

Ölçüye göre su ve şeker 15 dakika şerbet kaynatılır. Ardından kamkatlar idare edilir. Köpük olana kadar kaynatılır. Bu aşamada fazla gelen köpükleri alamanız gerekiyor.
Bu şekilde yaklaşık 45 50 dakika kaynatılır. Kamkat reçelini ocaktan almadan önce bir çay kaşığı limon tuzu ilave edilir. Bu şekilde şekerlenmemesine faydalıdır. Ardından kavanozlama işlemine geçişir.
Video açamayanlar için https://www.youtube.com/watch?v=jfwiIeV_9EQ linkine gidebilirler.

Kamkat Ne İşe Yarar Faydaları

Yüksek Lif Düşük Kalori

Günlük tavsiye edilen lif öneresi 25 ile 30 gram arasındadır. Fakat ülkemizde lif tüketimi bu seviyelerin altındadır. Günlük yaşam içerisinde yeterli miktarda lif tüketmek , kardiyovasküler hastalıklardan, diyabetten ve sindirim sağlığı için riskleri azalmaktadır.

Kamkat Antioksidan Kaynağıdır

Bir çok meyvede bulunduğu gibi kamkatlarda iyi bir antioksidan kaynağıdır. 100 gram kumbat porsiyonu% 73 DV C vitamini ve% 5 DV A vitamini (beta karoten olarak) sağlar.

Bu iki antioksidan vitaminin yanı sıra kumkatler, flavonoidler adı verilen başka tip antioksidanlar sağlar.

Kamkatlar Minaral Bakımından Zengindir

Kamkat ne işe yarar sorusuna verilecek bir diğer cevap kesinlikle mineral olacaktır. Her bir mineralin miktarı C vitamini içeriği kadar yüksek olmasa da, diyetinize kumkat eklenmesi, birçok insanın diyetinde yeteri kadar alamayacağınız bu mineralleri almanızı artırabilir.

  • % 5 DV potasyum . Potasyum, sıvı dengesi ve kan basıncı seviyelerinde önemli bir rol oynar. Düşük sodyum alımı ile birlikte düşük potasyum alımı, hipertansiyon riskini artırabilir. Kumkat ve diğer meyve ve sebzelerin eklenmesi, potasyum alımınızı artırmanıza yardımcı olabilir.
  • % 6 DV kalsiyum . Daha fazla kalsiyum sağlayan başka yiyecekler olsa da, diyetinize kumkat eklenmesi, bu kemik yapım mineralinin ilave bir tedarikini sağlayabilir.
  • % 5 DV magnezyum . Protein sentezi, kas fonksiyonu, sinir fonksiyonu ve kan basıncı regülasyonu dahil vücutta 300’den fazla işlem için magnezyum gereklidir.
kamkat ne işe yarar

Kamkat tüketilmesinin yanında salata, yoğurt veya diyetlerde yulaf ezmesine dilimlenerek tüketilebilir. Kamkat ne işe yarar konusunda bir çok sağlık açısından faydası bulunuyor. Sizin tarifiniz nedir bize yazın.
Farklı bir meyve Tutku Meyvesi hakkında bilgiler.

Kamkat

Kamkat Fidanı

Kamkat fidanını bahçenizde veya evinizin balkonunda kolayca yetiştirebilirsiniz. Kamkat çok büyümeyen ve bodur bir ağaç yapısında olduğu için evlerinizde de yetiştirebilirsiniz.

Kamkat satın al

Kamkat satın almak isteyenler fidan yetiştiriciliği yapan iş yerlerinden temin edebilirler. İnternet üzerinde fidan satışı yapan işletmeler bulunuyor dilerseniz bu iş yerlerinden de temin edebilirsiniz. Kamkat meyveside almak isteyenler bazı manav veya süper marketlerden temin edebilir. Aynı zamanda internet üzerinden de kamkat meyvesi satıl alınabilir.

Kamkat ağacı yaprakları yapış yapış

Eğer kamkat ağaçlarınızda yaprak kıvrılması var ve yapraklar yapış yapış ise muhtemelen piresi, yaprak bitki veya kırmızı örümcek vardır.Bu durumu sizi üzmesin yapmanız gereken tek şey düzenli olarak düzenli olarak ilaçlama.

Kamkat Hangi Ayda Meyve Verir

Bahar ayında saksınızı havadar ortama almanız önerilir   çünkü hava akışında olan kamkat bitkisi daha çabuk çiçeklenip meyve verir. Kamkat ağacı üzerinden kamkatlarınızı toplamadan sadece yiyeceğiniz kadarını toplayarak hem görsel olarak güzel bir görüntü olacaktır hem de sonraki kamkatları taze bir şekilde tüketebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.