Ne İşe Yarar

Pamuk Tohumu Yağı Faydaları Nelerdir

Pamuk Tohumu Yağı Faydaları Nelerdir

Pamuk tohumu yağı bitkisel bir yağdır. Fakat ülkemizde kullanımı çok olmadığı için genel olarak tercih edilmemektedir. Ülkemizde en çok tercih edilen yağlara bakıldığında , ayçiçek yağı, zeytin yağı ve mısır yağının daha çok kullanıldığını görebiliriz. Ülkemizde çok kullanılmasa bile Pamuk tohumu yağı bitkisel bir yağdır. Bazı ülkelerde yemeklik yağ olarak kullanıldığına rastlamak mümkündür. Genel olarak Pamuk toğumundan elde edilen yağ nedir ve kullanımı hakkında genel bilgiler.

Pamuk bitkisinin tohumlarından elde edilen bir yağdır. Soya fasülyesi yağı ve aspir yağı ile aynı kategoriye girmektedir. Yüksek ısıya ve ışığa aynı zamanda havaya maruz kaldığında oksitlenebilen bitkisel yağdır. Pamuk tohumu yağlarını kullananlar yorumlarını sitemize bırakabilirler.

Pamuk Tohumu Yağı Kullanım Alanları

Ülkemizde pamuk tohumu yağının çok fazla tercih edilmediğini belirtmiştik. Fakat dünyada bazı ülkelerde yemeklik yap kullanılmasının yanında, paketlenmiş gıdalarda, katı yağlarda kullanılmaktadır.

Patates cipsi, paketlenmiş unlu mamuller ( Kurabiye ve kek), kraker, gofret, mayonez, margarin, makarna sosu.
Gıdalarda kızartma , ünlü mamullere nem katmak, krem şanti ve krema kıvamında krem kıvamını sağlamak amacıyla kullanılmaktadır.

Gıda alanınıda kullanılmasının yanında, pamuk tohumlarının neticesinde elde edilen yağlar, bazı kozmetik ürünlerde topikal olarak kullanılmaktadır. Cildi yumuşatmaktadır.

Faydaları

  • Omega 6 bakımından zengin bir yağ asididir. Yüksek miktarda omega 6 iltihaplanmaya yol açabilir.
  • Oleik asit içerir. Oleik asit kan basıncını ve kolesterolü düşürür. Ülkemizde sık kullanılan zeytinyağıda oleik asit bakımından zengindir.
  • E vitamini içerir.
  • Cildi nemlendirir ve rahatlatır.
  • Saç kırılmalarına karşı etkili olabilir, saç derisinin nemlendirmeye yardırmcı ve kepeği azaltmaya yardımcıdır. Saç dökülmesine iyi gelen yağlar için ilgili makalemiz https://www.neiseyariyor.com/sac-dokulmesine-iyi-gelen-yaglar/ inceleyebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.