Ne İşe Yarar

Sivrisinek Düşmanı 10 Bitki Sivrisinek Kovucu Bitkiler

Sivrisinek Düşmanı 10 Bitki Sivrisinek Kovucu Bitkiler

Bazı bitkilerin sivrisineği kovduğunu biliyor musunuz? Özellikle yaz aylarında sıcaklıkların artmasıyla doğru orantılı sivrisineklerde artmaktadır. Bu rahatsız edici sivrisinekler aynı zamanda ciddi bir sağlık sorununa davetiye çıkarabilir. Sivrisineklerden kurtulmak için bazı bitkileri bahçenizden eksik etmeyiniz. Doğal olarak bitki kovucu özelliği olan bu bitkileri evinizde de tutabilirsiniz. İşte sivrisinek kovucu bitkiler ;

Doğal Sivrisinek Kovucu Bitkiler

Fesleğen

sivrisinek kovucu bitkiler
sivrisinek kovucu bitkiler

Fesleğen sivrisinek kovucu bitkiler arasında en rahat bulunabilenlerden birisidir. Fesleğen güzel kokusu ve aroması ile yemekleri lezzetlendirmek için kullanılan bitkidir. İnsanlar için güzel olan bu kokuları sivrisinekleri uzaklaştırmaktadır.
Fesleğenin de çeşitli türleri vardır. Fakat etkili bir sivrisinek kovucu fesleğen için limon ve tarçın fesleğeni tercih edilmelidir. Evlerinizde fesleğeni rahatlıkla bulundurabilir veya yetiştirebilirsiniz.

Fesleğen hakkında çok detaylı bir makelemiz bulunuyor. Fesleğen Ne İşe Yarar içeriğimizi okumanızı ve fesleğen hakkında daha fazla bilgiye sahip olmanızı tavsiye ediyoruz.

Nane

Evlerinizde rahatlıkla tutabileceğiniz bir diğer bitki nanedir. Nane keskin kokusu ile böcekleri ve sivrisinekleri ortamdan uzak tutar. Naneyi yiyeceklerinizde de kullanabilirsiniz, özellikle salatalarınıza ayrı bir lezzet katacaktır. Ayrıca nanelerin bir diğer özelliği ise
sivrisinek ısırıklarına iyi gelmektedir. Sivrisinek ısırığı belirli bir süre sonra kaşıntı yapar nane yaprakları ile o bölgeyi ovalarsanız bu kaşıntınıza iyi gelecektir.
Naneyi evinizde küçük saksılarda tutabilirsiniz. Özellikle örümcek olan yerlerde nane gerçekten de etkilidir.

Sarımsak

Sarımsak güçlü bir antibiyotik olarak bilinir. Hatta uzmanlar tüketilmesini tasiye etmişlerdir. Sarımsak faydaları sadece bununla değil sivrisinek kovucu özelliğide vardır.
Sarımsak dikilen alanlarda sivrisineklerin olmadığı belirlenmiştir. Doğal olarak kullanabileceğiniz bitklerden biriside sarımsak diyebiliriz. Yaz aylarında pikniklerde veya sivrisineğin çok olduğu yerlerde sarımsak suyunu cildinize sürerek onlardan kurtulabilirisiniz.

Lavanta

Lavanta kokusu gerçekten kendisini hemen belli ediyor. Bazıları sevmese bile lavanta kokusu kendisini sevdiren kokuların başında geliyor. Lavanta kokusu ve rengi ile kendine çeken bir bitkidir. Ayrıca iyi bir sivrisinek kovucu bitkidir.

Sardunya

Çiçekleri açtığında güzel bir görüntü sunan sardunyalarında özelliklerinden birisi sivrisinek kovucu olmasıdır. Fesleğen, nane kadar çok keskin bir kokusu olmasada kendisine has bir kokusu vardır.
Sardunyaları kapalı mekanlarda tutabilirsiniz. Sebze yetiştirenler için sebzelerin arasına ektikleride biliniyor. Sardunyalar çok suyu sevmezler çünkü bu yapraklarının sararmasına ve köklerinin kurumasına neden olmaktadır.

Tarım ve Bitkiler kategorimizdeki diğer içeriklerimize göz atınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.