Ne İşe Yarar

Terleme Ne İşe Yarar Sağlığa Faydaları Nelerdir

Terleme Ne İşe Yarar Sağlığa Faydaları Nelerdir

Çoğu insan terlemek istemez bunun bir sorun olduğunu düşünür. Gerçektende terleme bazı durumlarda rahatsızlık verici olabilir. Toplu taşıma araçlarını kullananlar için ter hiç hoş olmasa gerek.
Fakat terlemenin sağlık açısından çeşitli faydaları da bulunuyor. Terleme ne işe yarar sağlık açısından faydaları nelerdir.

Terleme Ne İşe Yarar

Terleme hakkında bazı bilgileri paylaşmak gerekirse sağlık açısından faydaları ön plana çıkarmak gerekiyor. Başlıklar halinde terlemenin sağlık için faydalarına değineceğiz.
Peki neden terliyoruz? Bir çok terleme nedeni olabilir. Stres zamanlarında vücut sıcaklığını düzenlemek için ter kullanır. Spor yaparken veya saunada vakit geçirirken olumlu strese bağlı olarak terleme oluşur. Terlemeyi artımak için spor yapmak iyi bir yöntem olabilir.

  • Terleme yoluyla vücut içerisindeki hastalıklar dışarıya atılabilir.
  • Metaller ve toksinler ter yoluyla atılır.
  • Spor yaparak , egzersiz ile veya saunada terleme dolaşımı arttırmaktadır ve kardiyovasküler sistemi güçlendirir.
  • Terleme iskilet kaslarına kan akışını hızlandırır.
  • Bazı araştırmalar terlemenin vücudun kendini onardığını ortaya koyuyor.
  • Terleme vücut sıvı dengesini korumaya yardımcı olur.
  • Ağır metaller ter ile vücuttan atılmaktadır bu durum ise gevşemeyi destekler ve beyine kan akışını güçlendirir.

Terlemeyi Arttırma Yolları

Terlemenin sağlık açısından faydalarını fakat terlemek bazen kolay olmayabiliyor. Terlemek için neler yapılmalı. Siz terlemek için neler yapıyorsunuz bize yazabilirsiniz.

1 Terlemeyi Önleyicileri Bırakın

Bazı kişiler terlememek için çeşitli yollara başvurur. İlk olarak bu önleyicileri bırakmalısınız. Terlemeyi engelleyici ağır metaller barındırabilir. Bunları kullanarak gözeneklerin kapanmasına neden olunmasına ve terleme yeteneğinin azaltılmasına yol açar.

2 Daha Fazla Hareket

Terlemenin en sağlıklı yollarından birisi de spor yapmaktadır. Terlemek için ağır sporlar yapmaya gerek yok. Tempolu bir yürüyüş veya evde yapılan egzersiz ile terlemek mümkündür. Kardiyovasküler bir rahatsılığınız varsa spor yapmadan önce hekinize başvurunuz. Fakat düzenli yapılan yürüyüşler sağlık açısından oldukça faydalıdır. Yeni başlayanlar için Squat Hareketleri içeriğimizi okumanızı tavsiye ediyoruz.

3 Saunada Vakit Geçirin

Ülkemizde hamamlar oldukça yaygın şekilde bulunuyor. Evlerinde sauna imkanı olmayanlar bu hamamlarda bulunan saunaları kullanabilirler. Hamamda da terlemek mümkündür. Sauna ile ilgili yazdığımı https://www.neiseyariyor.com/sauna-nedir-sauna-ne-ise-yarar/ içeriğimizi okuyabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.