Ne İşe Yarar

Yumurta Kabuğu Gübre Olur Mu? Nasıl Kullanılır

Yumurta Kabuğu Gübre Olur Mu? Nasıl Kullanılır

Evinizde veya bahçenizde sebze yetiştirmek isteyenler her ne kadar iyi bir bakım yapıyor olsada gübre önemli bir konudur. Bahçede veya evin içerisinde doğal gübre kullanmak bazen iyi bir fikir olmayabilir. Gübre için farklı yollara başvurmak gerekebilir. Yumurta kabukları kireç bakımından oldukça faydalıdır. Bazı bitkiler ise kireçli gübreye ihtiyaç duyar bu bilgiden yola çıkarak yumurta kabuğu gübre olur mu sorusu hakkında bilgi edinmek gerekiyor.

Yumurta Kabuğu Gübre Olur Mu?

Yumurta kabuğu gübre yapım aşamaları nelerdir. Kireç gübre nasıl elde edilir. Bunun için yumurta kabuklarına ihtiyacımız olacaktır.
Yumurta kabuğundan gübre yapımı;

1 Yumurta kabuklarını toplamakla başlayabilirsiniz. Bir kapta yumurta kabuklarını toplayın ve bir iki dakika mikrodalga ile ısıtın böylece üzerinde mikroplardan temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

2 Yumurta kabuklarını daha büyük bir kasede toplayarak toplu halde tutun ve üzerine yeni yumurtalar eklendikçe bastırarak daha küçük parçalara ayırmak için bastırın.

3 Son aşama ise biriken kabukları toz haline getirin.

Yumurta kabuğunu gübre olarak kullananlar veya deneyenler yorumlarınızı bekliyoruz.

Tarım ve Bitkiler katergorimizden ilgili diğer içeriklerimizi okuyabilirsiniz.

Kireç Gübrenin Faydaları

Kireç topraktaki asitliği azaltır, bu nedenle asidik toprağa ihtiyaç duyan bataklık bitkilerine kireç verilmemelidir. Kireçli gübre, mikroorganizmaların yaşamını destekler ve bitkilerin besinleri daha iyi emmesine yardımcı olur. Genel olarak, iyi bir şey, ancak çok fazla kireç uygulamamaya dikkat etmelisiniz, aksi takdirde besinler hızla tükenecek ve bahçe humusu besin açısından fakir toprağa dönüşecektir.

Yumurta kabuğu hakkında daha detaylı bir içeriğimiz bulunuyor. Yumurta kabuğunun faydaları ne işe yaradığı ve sağlık açısından kullanılması hakkında ki içerimiğizi https://www.neiseyariyor.com/yumurta-kabugu-neye-yarar/ okumanızı tavsiye ediyoruz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.