Ne İşe Yarar

Yumurtlama Günü Nasıl Anlaşılır ve Belirtileri Nelerdir

Yumurtlama Günü Nasıl Anlaşılır ve Belirtileri Nelerdir

Hamile kalmak isteyen kadınların en çok merak ettiği konuların başında ise yumurtlama günü ne zaman ve nasıl anlaşılır. Gebelik hayali kuran kadınların takip ettiği konulardan biriside bu gündür.
Bu bereketli günler diye adlandırılan günlerde yaşanan birlikteliğin neticesinde gebelik şansının daha fazla olduğu bir gerçek. Bununla alakalı ise bir çok yöntem bulunuyor.
Kadınların doğası gereği her aç içerisinde bu günler yaşanmaktadır. Bu konuda sıkıntısı var ise ilaç takviyesi ile yumurta geliştirili ve gerekli işlemler yapılır. Peki evde yumurtlama günü geldiğini nasıl anlaşılır.

Öncelikle maddeler halinde size aktaracağız böylece daha iyi anlaşılacağını umuyoruz. Fakat bunun için hamilelik testine benzer bir test kullananlar
da bulunuyor. Bu testlere ovulasyon testi denilmektedir. Dileyen bu testlerle de bu günü hesaplayabilir.

Yumurtalam Günü Nasıl Tahmin Edilir

İsterseniz hamile kalmaya çalışın yada vücudunu keşf etmek için bu belirtileri takip edin. Bu belirtileri takip edin ve doğru bir yumurtlama gününü tahmin edin;

1) Bazal vücut ısısı izleme

Bazal vücut ısısı nedir , dinlenme halindeki vücut ısısına verilen isimdir. Döngününüzün başlangıcında, bazal vücut ısısı oldukça tutarlı kalır ve ortalamaları 97.2 ila 97.6 Fahrenheit arasındadır. Yumurtlamaya yaklaştıkça, bazal vücut ısısında hafif bir düşüş olur ve bunu yumurtlamanın hemen ardından tipik olarak yaklaşık 0.4 ila 1.0 derece gibi keskin bir artış izler. Ovulasyonun ne zaman ve ne zaman gerçekleştiğini belirlemenin yollarından biri de, bazal vücut sıcaklığınızı bir dizi ay boyunca izlemek. Uyandığınız anda, üstelik yatağınızdan çıkmadan ve her sabah okumayı bırakmadan önce, bazal vücut için tasarlanan bir dijital termometre ile (bir tane çevrimiçi veya eczaneden alabilirsiniz) sıcaklığınızı ölçün. Günden güne BBT’nizin yarım derece veya daha fazla dalgalanabileceğini aklınızda bulundurun; bu yüzden küçük bir çarpmadan kandırılmayın — yumurtlama yaptığınızı onaylamak için sürekli bir artış olup olmadığına bakın. Birkaç ay sonra bilgi genellikle yumurtlama yaptığınız zaman iyi bir fikir verecektir, böylece bebeğinizi buna göre planlayabilirsiniz.

2) Adet Döngüsü

Yumurtlamayı takip etmenin bir diğer basit ve ucuz yolu, döneminizin başladığı günleri kaydetmek ve birkaç aylığına sona ermek. Menstrüel siklusunuz normalse, 25 ila 35 gün arasında, düzenli olarak yumurtlama olasılığınız vardır, yumurtlama, menstürasyondan yaklaşık 14 gün önce meydana gelir. Ovulasyonun olası belirtileri ile karşılaştığınız zaman yazdığınızdan emin olun; tipik yumurtlama semptomları ve belirtileri arasında kramplar, servikal mukus artışı, meme hassasiyeti, sıvı retansiyonu ve iştah veya duygudurum değişiklikleri olabilir.

3) Ovulasyon Testleri

OTC yumurtlama yordayıcı kitleri idrarınızda tespit edilebilen lüteinizan hormon (LH) seviyenizi ölçer. Bu kitler, yumurtlama 28 saat uzunsa, ovulasyon tipik olarak, LH zirvelerinden 10 ila 12 saat sonra, adet döngüsünün 14. ila 15. günleri arasında çalıştığı için işe yarar. LH konsantrasyonunuz, yumurtanın tam olgunlaşmasını sağlamak için 14 ila 27 saat boyunca yüksek kalmalıdır. Yumurtlama Günü hesaplamada önemli bir kriterdir.

4) Servikal mukus değişiklikleri

yumurtlama günü

Yumurtlamanın yanısıra, vücudunuz daha fazla östrojen üretir ve servikal mukusun yumurta beyazı gibi sıkı ve temiz hale gelmesine neden olur, bu da spermin yumurtlama sırasında salınan yumurtayı yüzmesine yardımcı olur. Kadınların çoğunda servikal mukus değişiklikleri olur, diyor Moore, ama aradığınızı bilmek zorundasınız. Servikal mukus miktarı ve göründüğü ve hissettiği şey kadından kadına değişir. Yumurtlama için test etmek için vajinanın içine temiz bir parmak sokun, mukusun bir kısmını çıkarın ve başparmağınız ile parmağınız arasındaki salgıyı uzatın. Yapışkan ve gergin veya çok ıslak ve kaygansa, bu verimli bir aşamada olduğunuzu iyi bir işarettir.

5) Göğüs ağrısı veya hassasiyet


Meme ve meme ucu hassasiyeti, hassasiyet veya ağrı, yumurtlamadan önce ve sonra vücudunuza giren hormonların acele etmesi sayesinde yumurtlamanın diğer bir belirtisi olabilir.

6) Libido değişiklikleri


Bazı kadınlar yumurtlama sırasında cinsel tahrikinin arttığını fark ederler. Bu, Doğa Ana’nın türlerin canlı ve iyi kalmasını sağlamanın bir yolu olabilir! Ancak, Moore’un dediği gibi, “bir kadeh şarabın mı yoksa ruh halinde mi olduğu da dahil olmak üzere, seks sürüşü hemen hemen her şeyden etkilenebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.