Ne İşe Yarar

Hamilelikte Doğru Bilinen 10 Yanlış İlginizi Çekebilir

Hamilelikte Doğru Bilinen 10 Yanlış İlginizi Çekebilir

Hamilelik dönemi anne ve baba için son derece heyecanlı bir dönemdir. Anne ve babaların heyecan ya da korkularından dolayı olsa gerek her duyduklarına inanabilecek hallere gelmektedirler. Hamilelikte Doğru Bilinen 10 Yanlış nedir ? Sizin Hamilelikte Doğru Bilinen yanlışlarınız nelerdir yorumlarınızı bekliyoruz. Hamilelikte kilo önemli olabiliyor. Hamilelikte Kilo Tablosuna Göz Atmanız tavsiye ediyoruz.

Hamilelikte Doğru Bilinen 10 Yanlış

Anne adayları hamilelik döneminde gerçektende hassas olabiliyorlar. Hatta bazı durumların yanlış olduğunu bile bile o durumun içinde olabiliyorlar. Bazen bu durum tehlike arz etmese bile anne strese girdiği için bebek olumsuz olarak etkilenebiliyor. Aklınıza takılan tüm sorularınız için takibinizi yapan doktoruna danışınız.

1- Cinsel İlişki

Hamilelik denildiğinde baş sorunlardan birisi cinselliktir. Çevredeki insanların söylentisine göre hamilelikte girilen cinsel ilişki bebeğin düşmesine yol açar. Bu kesinlikle yanlıştır. Hamilelik eğer riskli değilse ve doktor cinsel ilişkiyi yasaklamadıysa çiftlerin eskisi gibi bebek doğana kadar cinsel ilişkiye girmesi bir sorun teşkil etmez. Bazı durumlarda bu durum değşiyor. Siz yinede doktorunuza danışınız.

2- Saç Yüzünden Mide Bulanır

Gebeliğin ilerleyen aylarında kadınların mide bulantıları çoğalabilmektedir. Bu birden artan mide bulantısı bebeğin saçlarının çıktığına yorulur. Ama annenin midesinin bulanmasının bebeğin saçlarıyla hiçbir alakası bulunmaz. Bebek büyüdükçe mideye baskı yaptığı için annenin midesi bulanır.

3- Hamilelik 9 Ay Sürer

Hamilelik 9 ay sürmediği müddetçe bebeğin engelli doğacağı düşünülmektedir. Ya da ölebileceği söylenir. Bu düşünce de diğer düşünceler gibi tamamıyla yanlıştır. Bazı hamilelikler 9 ayı geçebilir ya da 8 ay sürebilmektedir.

4- Aşerilen Şey Yenmezse Çocuğun Bir Uzvu Eksik Olur

Özellikle yaş almış kişilerin hamilelere söylediği aşerdiğini mutlaka ye. Aşerilen yiyecek yenmediği müddetçe bebeğe hiçbir şey olmaz. Aşermek tamamen psikolojik bir durumdur. Burada Hamilelikte Gerekli Vitaminler makalemizi okumanızı tavsiye ediyoruz.

5- Saç Boyatmak Bebeğe Zarar Verir

Saç boyatmanın kimyasal içerdiğini bilen kişiler saç boyandığı takdirde bebeğin sağlık sorunları yaşayacağını düşünür ama bebek bu boyayı hissetmez ve etkilenmez.

6- Anne Kime Bakarsa Bebek Ona Benzer

Benzerlik biyolojik unsurlarla belirlenir. Başka hiçbir şey bebeğin benzeyeceği kişiyi belirlemez. Ama yine de siz güzel şeylere bakmayı ihmal etmeyiniz 🙂

7- Ye Tatlıyı Doğur Hakkı’yı Ye Ekşiyi Doğur Ayşe’yi

Bebeğin cinsiyeti kromozomlarla belirlenmektedir. Yenilen şey bebeğin cinsiyetini belirleyemez.

8- Saç Kesmek Ömrü Kısaltır

Hamilelikte saç kesmenin bebeğin ömrünü kısalttığı söylenir. Bu tamamen hurafedir. Saç kesimi ya da başka bir şey ömrü kısaltmaz ya da uzatmaz. Ama siz güzel bir ömür için dua etmeyi ihmal etmeyiniz.

9- X-Ray Cihazından Geçilmez

X-Ray cihazları metal odaklı oldukları için hamilelere zarar vermezler. Hamile kişilerin radyasyondan uzak durması gerekir, x-ray cihazlarından değil. Tabii bu konu çok tartışılmaktadır. Tüm gördüğünüz x-ray cihazlarına girmeye çalışmayınız. Zaten hamile olduğunuzu gören görevli bu konuda ısrar etmeyecektir.

10- Anne Hamileyken Güzelleşirse Bebek Erkek Olur

Annenin güzelleşmesi ya da çirkinleşmesi sonucunda bebeğin cinsiyetinin belli olması imkânsızdır. Bebeğin cinsiyeti sadece ultrasonografi sonucunda belli olur. Bu kısımda 4 boyutlu ultrason hakkında bilgiye ” 4 Boyutlu Ultrason” içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.