Ne İşe Yarar

Çoban Çantası Ne İşe Yarar , Kullanan Var Mı

Çoban Çantası Ne İşe Yarar , Kullanan Var Mı

Doğada birbirinden faydalı bitkiler bulunuyor. Bazı bitkiler çok bilinmiyor olsada oldukça faydalıdır çoban çantası ne işe yarar . Bu makalemizde ise farklı ismiyle , güzelliği ile ve hatta kalp şeklinde ki yaprakları ile çoban çantası bitkisinden bahsedeceğiz. Çoban çantası kullanan var mı ? Eminim ki aramızda bu bitkiyi daha önce duyan ve faydalarını bilen ziyaretçilerimiz vardır. Çoban çantası bitkisini kullananlar yorumlarını sitemize bırakabilirler.

Genel Bilgi

Çoban çantası bitkisi dünyada ılıman iklimlerde yetişmektedir. İlaç yapımında kullanılmaktadır. Toprağın üstünde büyüyen kısımlarının ilaç yapımında kullandığı biliniyor. Kendiliğinden yetişebildiği gibi dileyenler evlerinde veya bahçelerinde ekim yapabilir.
Otsu bir bilgi olmasına rağmen 48 – 55 cm kadar büyüyebiliyor. Kendiliğinden yetişmesi ise hem kuraklığı hem de soğuk havalara dayanıklı olduğu bilgisini veriyor.

Çoban Çantası Ne İşe Yarar

Bu güzel bitkinin bilinmeyen bir çok faydası vardır. Fakat doğada bir çok bitkinin faydalarının yanında zararları da olabilir. Bu başlık altında çoban çantası faydaları ve yan etkileri hakkında bilgiler vereceğiz.

Faydaları :

  • Adet Sancıları: Kadınların bu özel dönemleri ağrılı olabiliyor. Regl dönemlerini şiddetli ağrının hafiflemesine yardımcı olmaktadır. Şiddetli kanamaların nispeten azaldığını göreceksiniz.
  • Kanamaları durdurur : Bitki içeriğinde yer alan peptid- saponin gibi maddeler kanamanın durmasını destekler. Başta burun kanaması ve diğer ortaya çıkan kanamaların etkili bir şekilde durmasını sağlıyor.
    Ayrıca küçük yaraların tedavisinde de faydalı olduğu belirtiliyor.
  • Kabızlık : Kabızlık sorunu çekiyorsanız çoban çantası bitkisi size yardımcı olabilir. Bu sorun ile yaşayanlar bağırsaklarının rahatladığını kullandıktan sonra fark edecekler.
  • İltihap ve enfeksiyon : 2014 yılında yapılan bir çalışmada iltihapa karşı etkili olduğu verisine ulaşılmış. Sülforaphanın iltihaplanmayı kontrol altına almaya yardımcı olduğu belirtiliyor. Çeşitli ilaçlara karşı direnç gösteren bakterilere karşı da etkilidir.
  • Boğaz ağrısı : Çayının soğutulmasının ardından gargara yapılması durumunda boğaz ağrısına iyi geldiği belirtiliyor.

Zararlar : Nefes almada zorluk , cilt kabarcıkları görülebilir , halsizlik , kan basıncında değişiklikler.

Uyarı : Yüksek tansiyon ve kalp hastalığı olanlar kullanmamalıdır.

Çoban Çantası Nasıl Kullanılır

Çayını yapıp tükeyebilirsiniz. Kaynatılmış bir su bardağı içerisine bir tatlı kaşığı çoban çantası bitkisi ekleyin. Yaklaşık 5-10 dakika demlenme süresinden sonra süzün ve tüketin. Günlük 2 bardaktan fazla tüketmemeye özen gösterin.

Dileyenler ise içeriğinde çoban çantası olan kremlerden kullanabilir. Ağrılı bölgeye sürünüz.
Kremi evde yapmak isteyenler için ; yaklaşık 50 gram çoban çantası bitkisi , 5 bardak elma sirkesi ekleyin. Kavanoz içerisinde 2 hafta bekletin ve süzün , elde ettiğiniz sıvıyı tercihen koyu renkli bir şişeye aktarın.

Önemli : Hamilelerin kullanmaması gerekiyor. Bu bitki düşüğe neden olabilir. Bunun yanında planlı bir ameliyatınız varsa 2 hafta öncesinden kullanmayı bırakmalısınız ve doktorunuza bu bitkiyi kullandığınızı belirtiniz.

Diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Konjac Bitkisi Ne İşe Yarar
Fesleğen Ne İşe Yarar
Kedi Otu Ne İşe Yarar
Tutku Meyvesi Ne İşe Yarar

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.