Ne İşe Yarar

Nar Çayı Tarifi ve Faydaları

Nar Çayı Tarifi ve Faydaları

Nar çayının faydalarından kış aylarında sık, sık yararlanabilirsiniz. Nar çayı nar çekirdeklerinden yada nar çiçeğinden yapılarak hazırlanan bir içecektir. Çok eskilerden beri içilen nar çayının faydaları arasında kanser riskinden korunma, kalp sağlığını koruması, zayıflamaya yardımcı olması, kanser riskine karşı ve enflamasyonu azaltması yer alır.

Nar Çayının Faydaları Nelerdir?


Zayıflamaya Yardımcı Olur: Nar çayından sürekli olarak tüketmek metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlayarak zayıflamaya yardımcı olur. Nar çayından sabahları kahvaltıdan önce içtiğinizde gün boyu aldığınız kalorilerin daha hızlı yakılmasına yardımcı olur ve kazanılan kaloriler hızlı bir şekilde vücuttan atılır.

Sağlıklı Kalbi Destekler: Nar çayından düzenli içmek kalp sağlığının korunmasını sağlayan kolesterol seviyesini düşürür. Kolesterolün dengelenmesinde etken olan nar çayı felç, kalp krizi ve diğer kalp sorunlarının oluşumunu engeller ve deformasyonları azaltır.

Enflamasyonu Azaltır: Vücutta ilaçlardan, rahatsızlıklardan veya diğer etkenlerden kaynaklı oluşan iltihap oluşumunu azaltan antioksidan desteğine sahiptir. Oluşabilen eklem ve kas ağrıları dışına romatizmal ve artrit ağrılarının azalması için düzenli içilebilir.

Cilt Bakımı Yapar: Narda yer alan vitamin ve mineraller ileride oluşabilecek ince çizgiler ve yaşlılıkta oluşan lekelerin oluşumunu engeller. Cilt dokusunu iyileştiren nar çayı oksidatif strese bağlı oluşabilecek rahatsızlıkları engellerken var olan yaraların ve sivilce gibi problemlerin azalmasına yardımcı olur.

Kanser Riskine Karşıdır: Antioksidan ve flavanoid barındıran nar çayının kanser hücrelerinin çoğalmasını ve yayılmasını önlediği biliniyor. Normal içtiğiniz çaylara ekleyebileceğiniz nar çayı kanser riskinden sizi koruyacak ve vücudu zararlı hücrelerden korunmasını sağlayacaktır.

Sindirim Sistemini Çalıştırır: Lif değeri yüksek olan nar çayı bağırsakların ve sindirimin çalışmasında etkendir. Mide yaralarının oluşumunu engelleyen nar çayını düzenli olarak tüketmeniz gerekmektedir.

Enerji Deposudur: Nar çayında yer alan besinler vücudu enerji ve dinçlik katarak daha hareketli ve aktif olmanızı sağlar. Doğal ve sağlıklı şeker içeren nar çayı yaz kış içilmesi tavsiye edilen ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan sağlıklı içeceklerdendir.

Afrodizyak Etkisi Vardır: Nar çayının yatak soğukluğunu azalttığı ve libidoyu yükselttiği biliniyor. Çok eskilerden beri içilen nar çayı bayanlarda doğurganlığı yükseltirken cinsellikte sorun yaşayanların daha aktif olmasını sağlar.

Nar Çayı Tarifi Nasıl Yapılır?

Nar çekirdekleri ( 1 yemek kaşığı )
Su ( 2 çay fincanı )
Suyu kaynatın ve kaynamış suya nar çekirdeklerini ekleyip yarım saat demlenmesi için bekleyin. Süre sonunda karışımı süzdürüp arzuya göre içine limon ve bal ekleyebilirsiniz. Nar çekirdeklerine ilaveten demlerken ekstra nar kabuğu da nar çekirdekleri gibi demlenmeye bırakılabilir.

Nar Çayının Zararları

Nar kabuklarında bulunan bir madde hafif bir zehir içereceği için çaya çok eklenmesi ve aşırı tüketilmesi tavsiye edilmez.
Herhangi bir ilaç kullanıyorsanız veya ciddi bir hastalığınız varsa nar çayı doktora danışmadan tüketmek önerilmez.
Aşırı tüketim sonucunda vücutta ishal, kusma ve bazı baş ağrıları gözlemlenebilir.
Anne adayları ve yeni anne olmuş kişiler için nar çayının içilmesi önerilmez.

Diğer Çay Tarifleri :
Zencefil Çayı
Kombu Çayı
At Kuyruğu Çayı
Diox Çayı
Biberiye Çayı
Akzer Anne Sütü Artırıcı Çay
Erax Detoks Çayı

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uyarı : Sitemizde yer alan tüm yorumlar, yazan kullanıcıların sorumluluğundadır. Verilen hiçbir bilgi yönlendirme amacı taşımaz. Doğru yönlendirme için her zaman doktorunuza danışınız.